Basın Konseyi: Vali’nin gönderdiği “E-tehdit” gazetecilere yeni bir baskı yolunu mu açıyor?

basinkonseyiBasın özgürlüğüne ve gazetecilerin haber alma özgürlüklerine karşı, İçişleri Bakanlığının Resmi İnternet hesabı üzerinden Eskişehir Valisi Tuna tarafından yapılan e-saldırıyı kabul etmek mümkün değildir.

İçişleri Bakanı tarafından da “nefret suçu” olduğu kabul edilen bu çirkin saldırıyı kamuoyu ile paylaşan Gazeteci İsmail Saymaz’ı; “Kendisini Hedef Göstermekle, Adi ve Şerefsiz olmakla” suçlayan Vali Güngör Azim Tuna’nın bir an önce Basın Camiasından özür dilemesini bekliyoruz.  ”Hesaplaşmak için yerin altını adres gösteren” Vali Güngör Azmi Tuna için; Yerin altından önce, yerin üstündeki koşulları iyileştirmek amaç olmalıdır.

Gerçeklerin peşinde koşan gazetecilerin, bunca tehdit, baskı, yıldırma, işinden olma ve işten atılma korkusu ile  yaşarken bugün özgür basından, ifade özgürlüğünden, kısaca demokratik özgürlüklerden söz etmek asla mümkün değildir.

Vali Güngör Azim Tuna hakkında İçişleri Bakanlığınca başlatılan soruşturmanın da takipçisi olacağımızı belirtiyor ve Basın özgürlüğüne yönelik saldırıları bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Ve soruyoruz; Gazetecilere baskının yeni yolu “e-tehdit” mi oluyor?

3 Ekim 2013
Kaynak: http://www.basinkonseyi.org.tr