BirGün: “Eskişehir Valisi iyi bir arkadaşımız”

Erdoğan, Eskişehir Valisi, türbanlı aday ve ‘paket’ hakkında konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV ve Ahaber’in ortak yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna için ‘iyi bir arkadaşımız” dedi.

RTE

Başbakan Erdoğan “Ben genel başkan olduğum sürece 3 dönem kuralını değiştirmem” dedi. Erdoğan, “Uzman çavuşlarla ilgili talimatı çoktan maliyeye verdim. Askerliğin kısaltılması konusunda Milli savunma bakanlığı ve genelkurmay başkanlığı ile mutakıbız. Askerlik kısalacak. 12 ay olarak düşünüyoruz.Bu konuda bir taslak, bir çalışma var.Kısa dönem yine aynı 6 ay olarak devam edecek.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları;

Demokratikleşme paketi konusunda;

Biz tartışmak üzere 3 teklif sürdük ve bunlar tartışılsın istedik. Bunlardan birisi zaten mevcut durum.%10 seçim barajı vardı.O zaman yeni bir partiydik.% 10 barajıyla seçime girerek parlamentoda yer aldık. 2.teklif % 5 barajı Türkiye’nin genel barajı olsun. 3.teklifimiz baraj tamamen kaldırılsın.

Bize gelen önerileri bekliyoruz.Ona göre adımımızı atmayı planlıyoruz.İnanıyoruz ki bu yeni dönemde hayırlı kararlar çıkacaktır.

-Soru: Paket açıklandıktan sonra size ulaşmış bazı veriler var mı ? Yurtdışından gelen olumlu yansımalar devam ediyor mu ?

Seçim barajları yasal düzenleme gerektiriyor. Bayrama yetişmesi mümkün değil. Bakanlar kurulu kararıyla çıkarabileceğimiz maddeleri bayrama kadar çıkarıp halkımıza müjdeyi vermek istiyoruz.

Yasal gerektirme gerektiren maddeleri süreçlerine uygun olarak başlatmak istiyoruz. Bize gelen anket sonuçları % 50 ile % 60 arasında değişiyor.

-Soru: Pakette çok çeşitli tartışmalar var.Maddelerin çoğu Doğu Bölgesi’ni ilgilendiriyor.Mesela x,q gibi harflerin gelmesi.Ana dilde eğitim gibi konular da var.Bunlar sadece Kürt vatandaşlarımızın için diyebilir miyiz ?

Bu paketler belli bir bölgeyi değil ülkenin genelini kapsıyor. Sadece Kürt kardeşlerimizi kapsadığını söylersek yanlış söylemiş oluruz. Bu maddeler birçok etnik kökenli kardeşlerimizi kapsıyor.

Bir şeyi karıştırmayalım resmi dille karışıklığa gitmeyelim.Bu resmi dille birbirine asla karıştırılmamalıdır.Resmi dil Türkçe’dir.Özel okullarını da kendileri kuracak.

Özel okulunu kur dersini ver.Seçmeli ders olarak Kürtçe’yi devletin okulunda da okuyabilirsin.

Dert nedir ? Samimiyetse artık burada adım atılmıştır. Benim Kürt kardeşim sadece Doğu Bölgesi’nde yaşamıyor.Türkiye’nin her ilinde Kürt kardeşlerimiz var.

Bunlar görmemezlikten gelinmemeli.

-Soru: THY uçaklarında Kürtçe anons mümkün mü ?

Bunlar çok spesifik şeyler.Aynı şeyi o zaman Laz kardeşlerimizin yaşadığı illerde de yapılması lazım.

-Soru: Andımızın kaldırılması çok tartışıldı.Devlet Bahçeli’de bu konuda baya bir sert eleştiride bulunmuştu.Çoğu kişi bunu Türk milleti kavramının anayasa başta olmak üzere birçok yerden kaldırmak olarak görüyor.

Bu düşüncelerinde haklılar mı ?

Millet kavramının içerisinde sadece bir ırk bir kavim yoktur.Türk milleti dediğimiz zaman içerisinde birçok etnikten kardeşimiz var.

Artık tek tipçilikten kurtulmamız gerekiyordu.Bu da bunun için bir adım.

Klavyelere özgürlük dedik ve Q klavyeyi koyalım dedik. Kürt kardeşlerimizin bu klavyeyi kullanması daha kolay.

-Soru: Tam iktidar olduğunuza göre herkesin Başbakan’ı olmak, muhalefeti de muhafelete bırakmak doğru olmaz mı ?

Öncelikle hiç şüpheniz olmasın ben herkesin Başbakanıyım. Bunu böyle bilin.

Ayırım yapıyor olsaydık Doğu’ya o kadar yatırım yapmazdık.Kaç tane ilimizde havaalanı yoktu ama şimdi var.Olmayan yerlere de hızla yapılıyor.Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık.

Ayrımcılık cezasını getirdik ve kim olursa olsun cezalandırılacak.Cezası da 1 ila 3 yıl arasında olacak.Din,dil,ırk konusunda ayrımcılığa asla göz yummayacağız.Ayrımcılığa asla tahammül edemeyiz.

“BAŞÖRTÜLÜ ADAYIMIZ OLACAK”

TSK çalışanlarına arkadan emniyet teşkilatımız ve hakim savcı istinai olarak bunlar yasayla belirlenmiş şeyler değil.Kendileri istedikleri zaman istedikleri düzenlemeyi yapabilirler.

Önce direkt olarak süratle aşabileceğimiz kamu dairelerindeki adımları atalım,çözelim.Belli aşamaları dökmeden kırmadan götürmek gerek.

Onlar kendi tasarruflarında adımlarını atarlar.

Şu anda atılan adım çok çok önemlidir.

Evet başörtülü adayımız olacak.Şu an size yerini ve sayısını veremem ama başörtülü adayımız olacak.

Bunun için temayül yoklaması yapıyoruz.

Bunun için oy kullanma işlemi olacak ve üyelerimiz seçim bölgelerinde oylarını kullanacaklar.Sonra heyetlerimiz gidip bu oyları getirecekler ve oylar sonucunda adaylarımız belli olacak ve sizlere bu adaylarımızı açıklayacağız.Diğer partiler gibi bunun için acele etmiyoruz.

“GENELKURMAY DEDİKODULARI DOĞRU DEĞİL”

Genelkurmay Başkanlığı bana bağlı olarak çalışmaya devam ediyor.Bu durumdan da oldukça memnunuz bir sıkıntımız yok. Başka bir kuruma bağlanması dedikoduları doğru değil.

AB’ye üyelik konusunda çalışmalarımız her zaman devam ediyor.Konu hakkında bakanımız sürekli geziyor, bu konuda çalışmalar yapıyor.

Ruhban okulu ve Cemevi meselesi;

Ruhban okulu konusunu biz çözeriz.Bunu Yunanistan’ın bakanlarıyla çok konuştuk.Bu bizim için anlık bir şey.Dedim ki Atina’da iki tane camimiz var.Bize izin verin bu camilerimizi yapalım.

Sen Sinod meclisisine üye 17 tane papaz vatandaşımız var. Batı Trakya’da 150 bin vatadanşımız var. Yunanistan yönetimi oradaki vatadanşımın dini vecibelerini yerine getirmesi için seçilmiş bir imam atadılar. Bu ana kadar hep yaptık yapacağız diyerek ipe un serdiler.

Sümela’yı açtık mı açtık. Ahdamar’ı açtık mı açtık. Adalar’ı açtık. Dört tane öğrencimiz var. Hep biz açıyoruz ama onlar da bir gelişme yok. Hep destek olduk hiçbir zaman engel olmadık. Elektrik su gibi ihtiyaçlarının bedava verilmesini sağladık.

Alevi vatandaşlarımız bir defa müslüman mı değil mi ?Müslüman.

Kendi aralarında bir ayrım var. Aralarında Cemevi’ni ibadethane olarak gören de var görmeyen de var. Bunlar üzerinde çok ciddi tartışılmış konular. Bizim dönemizde yapılan Cemevi sayısı önceki hükümetlere göre daha fazla. Bunu kim gelirse gelsin ispatlayabiliriz. Yeni pakette bu durum inşallah çözülecek.

-Soru: Siz cumhurbaşkanı olacaksınız Sayın Gül de Başbakan olacak dememiz doğru mu ? Bu mümkün mü?

Biz kendi aramızda daha bunu konuşmadık. Hayır böyle bir kararım kesin olarak yok.Zaten böyle bir kararım olsaydı açıklardım.

Bizim sistemimiz istişareye bağlıdır.Partim hangi görevi benden isterse ben onu yapmanın gayreti içerisinde olurum.Bütün basamakları tırmanarak geldim.

Hiçbir zaman isteyen olmadım.Biz hep görevlendirme noktasında olduk.Temayül yoklaması dediğim olaylarda hep böyle olmuştur.Ve her zamanda da doğru kararları almışızdır.

Partinin içerisinde bir bölünmenin olmasına asla izin vermeyiz. Partim kimi isterse ona tabi oluruz. Bunu aramızda müzakeresini yapar ona göre de adımımızı atarız.

-Soru: İstanbul’un adayı kim,belli mi ?

Bu konuda kamuoyu araştırmalarını yaptık.Adayımızı şu an açıklamam doğru olmaz.Biz diğer partiler gibi bu konularda aceleci olmayacağız.

“ESKİŞEHİR VALİSİ İYİ BİR ARKADAŞIMIZ”

Başbakan Erdoğan, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna için ‘iyi bir arkadaşımız” dedi. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’a ”Oğlum İsmail yine rahat durmuyorsun… Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin… ” şeklinde bir e-posta göndermişti.

Soru: Çin füzeleri nihai karar mıdır ?

Öncelikle bir defa bu füzelerle ilgili olarak bir Çin, Fransa, İtalya birlikteliği ABD-Rusya, dört ayrı yarışa katılan oldu.Bunların arasında en düşük fiyatı Çin verdi.Bunun yanında Çin ortak üretim teklifi verdi ama diğerleri ortak üretim teklifi vermedi.Bu bizim çok önemli.

Bir de tabi üretimdeki süre çok önemli.Çin en erken süreyi verdi.Diğerleriyle % 50 süre fark vardı. Belli puanlamalar yapılıyor ve bu puanlamalar sonucunda değerlendirme yapılıyor ve karar veriliyor.

“ASKERLİK KISALACAK”

Uzman çavuşlarla ilgili talimatı çoktan maliyeye verdim. Askerliğin kısaltılması konusunda Milli savunma bakanlığı ve genelkurmay başkanlığı ile mutakıbız. Askerlik kısalacak.12 ay olarak düşünüyoruz.Bu konuda bir taslak, bir çalışma var.Kısa dönem yine aynı 6 ay olarak devam edecek.

4 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://birgun.net