Bianet: Roth “Kadın, çocuk demeden gaz atıldı”

Saldırı sırasında Divan Otel’e sığınan Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Alman ZDF kanalına “Olanların canlı tanığıyım. Savaştaki gibiydi. Kadın ve çocuk demeden gaz bombası atıldı” dedi.

Claudia Roth

Polis’in Gezi Parkı’na saldırısından sonra Taksim Meydanı’ndan kaçanların bir kısmı, yoğun gazdan kurtulmak için Divan Oteli’ne sığındı.

Saldırı sırasında Divan Otel kavşağında bulunan Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da gazdan etkilendi. Divan Otel yaralılara ve gazdan etkilenenlere kapıları açtı. Otelin özellikle giriş katının tamamı gaz ile doldu. Eylemciler, hem zemin katta hem de alt katta bulunan konferans salonlarına sığındı. Yoğun gazdan dolayı başta kadın ve çocuklar olmak üzere birçok kişi baygınlık geçirdi. Burada oluşturulan revirde gönüllü doktorlar tarafından ilk müdahaleleri yapılan yaralılar ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Gazdan etkilenerek Divan Otel’e sığınan Alman Yeşiller Partisi Claudia Roth, Alman ZDF kanalına yaptığı açıklamada, “Olanların canlı tanığıyım. Savaştaki gibiydi. Kadın ve çocuk demeden gaz bombası atıldı” dedi.

Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da gazın otelin içerisine de yayılması nedeniyle gaz maskesi taktı. Lobide gruptakilerden bazılarıyla görüşen Tanrıkulu, polislerden de gruptakilere müdahalede bulunmamalarını istedi. Mecidiyeköy Meydanı’nda toplanarak Taksim’e yürümek isteyen kalabalık bir gruba da polis tarafından biber gazı sıkıldı. (HK)

16 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org