Etiler Forumu: Hasan Ferit Gedik’in Öldürülmesiyle İlgili Büyük Resmi Görmek

hasanferit

1) Ferit kafasına dört, ensesine bir kurşun almış. Cemevinde söylenelere göre ateş bir evin içinden veya çatısından açılmış. Bu durumda Ferit hedef gözetilerek öldürülmüş olmalı.

2) Peki neden Ferit? Ferit’in örgütçü ve lider kişilikli olduğu anlaşılıyor. Armutlu’da yıkıma karşı direnişin başını çeken, Forumlararası Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu’nda çalışan, Internet ortamında Ortak Sayfalar Grubu’nun kuran, Etiler Forum’da ve diğer forumlarda yakından tanınan, özellikle kentsel dönüşüm ile ilgili konuşmalar veren ve organize eden biri. Daha da önemlisi, kendi grubu dışında kalanlara da etkili bir biçimde davasını anlatabilen, kendini herkese sevdirebilen bir arkadaşımız. Bu yönüyle ilginç bir şekilde Hrant Dink’i hatırlatıyor.

3) Peki Gülsuyu’nda ne oluyor? Ferit’in orada ne işi varmış? Maltepe-Gülsuyu, birçok açıdan Küçük Armutlu’ya benziyor. Varoş, ama adalar manzaralı güzel bir yer, rantı yüksek. Hükümetin kentsel dönüşüme dahil ettiği bölgelerden. Ama mahalle halkı örgütlü ve yıkıma direniyor. Ağırlıklı olarak Alevilerin ve emekçilerin yaşadığı mahallede örgütlü sol gruplar var. Bu sol gruplardan biri Halk Cephesi. Ferit de Halk Cephesi Üyesi.

Son yıllarda Gülsuyu’nda halkla, mahalleye sızmaya çalışan uyuşturucu çeteleri arasında mücadele devam ediyormuş. Yakın zamanda bu mücadele kızışmış ve uyuşturucu çetelerini protesto eden silahsız halka çeteler silahla saldırmaya başlamış. Sadece son bir ayda Gülsuyu’nda 15 kişi bu çeteler tarafından vurulmuş. Ancak düne kadar protestocuların belden aşağı bölgelerine ateş eden çete üyeleri dün artık doğrudan kafalara ateş etmeye başlamış. Nitekim dün kafasından vurularak yaralanan gençlerden birinin daha beyin ölümü gerçekleşmiş durumda.

4) Peki devletin büyün bu olanlarla ne ilgisi var? Mahalleli polisin uyuşturucu çetelerini koruduğuna inanıyor. Hatta bu çetelerin kentsel dönüşüme direnen halkı yıldırmak için bilerek halkın üzerine sürüldüğü düşünülüyor. İki sivil polisin dün sabaha karşı yoğun bakımdaki Ferit’in yanına girip bir pembe torbayla dışarı çıkmasını, Ferit’in yakınları tarafından tutulup bir odaya kilitlenince onları kurtarmak için çevik kuvvetin hastaneye baskın yapmasını da buna kantı gösteriyorlar.

Bütün bunlardan anlaşılıyor ki Ferit’in kafasına sıkılan o kurşunların arkasında uyuşturucu mafyası-polis-kentsel dönüşümden nemalanan rant çevrelerini de içeren çok pis bir ilişkiler ağı olması muhtemel.

Etiler Forumu

3 Ekim 2013
Kaynak: Ötekilerin Postası