Bianet: İstanbul Taksim’e yürüyor

Taksim meydanı ve Gezi Parkı’na bu akşam polis saldırdı. Parkın içi boşaltıldı, çadırlar dağıtıldı, Taksim’e çıkan yollar gaza boğuldu. Çok sayıda yaralı var.

istanbul

Bu akşam 20:50 civarında polis Taksim’e ve Gezi Parkı’na saldırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ankara mitinginde “Yarın İstanbul mitingimiz var, Taksim Meydanı boşaldı, boşaldı, yoksa güvenlik güçleri boşaltmasını bilir” demişti.

02.50 Polis Anadolu yakasında Acıbadem’i Çamlıca’ya bağlayan köprünün üstündeki kalabalığa gaz bombası attı.

02.35 Divan Oteli yakınlarında jandarmaya ait iki TOMA İstanbullulara saldırıda kullanıldı. Jandarma TOMA’sı direnişçilere tazyikli su sıktı. İkinci TOMA polisle göstericilerin arasındaki olayların sürdüğü Harbiye-Osmanbey güzergahında kullanıldı.

02:30: Kadıköy ve Bağdat Caddesi’nden gelenlere Boğaziçi Köprüsü girişinde; Gazi Mahallesi’nden gelenlere de TEM otoyolunda polis gaz bombalarıyla saldırdı.

01:55: Sıraselviler’deki Alman Hastanesi’nin önüne ve bahçesine polis gaz bombası attı. İçerideki hastalar etkilendi.

01:45: Boğaziçi Köprüsü’nden geçmek için yürüyüşe geçen ancak polis barikatını geçemeyen İstanbullulara gaz saldırısı. Binlerce insan Kadıköy yönünde dağıldı.

01:22: Akaretler’den, Beşiktaş’tan gelen gruplar sloganlarla Taksim’e yürüyor.

01:15: Halaskargazi, Nişantaşı tarafındaki çevik kuvvet polislerinin kask numaraları kapalı.

00:50: Nişantaşı girişi ve Osmanbey’de polisin gaz bombalı saldırısı sürüyor. Ancak insanlar buna rağmen bir araya gelmeye çalışıyor.

00:30: Bakırköy’de toplanan yüzlerce insan da E-5 karayolu üzerinden Taksim’e yürüyor. Divan Oteli’nin önüne halen gaz atılıyor. Saatlerdir gaza boğulan otelin içindekiler çok kötü durumda olduklarını anlatıyor. Otelin lobisi de gaz içinde kalmış durumda, insanlar katlara çıkarak nefes almaya çalışıyorlar.

00:22: Yaralananların götürüldüğü Taksim İlkyardım Hastanesi önüne de polis gaz bombası attı.

00:14: Gazi Mahallesi, Okmeydanı ve Kadıköy’den binlerce insan Taksim’e gidiyor. Gazi Mahallesi’nden gelenler TEM yolunu kapatarak pankartlarıyla yürüyorlar.

00:05: Halaskargazi Caddesi’nde de yüzlerce insan Taksim’e gitmek için toplandı, polis saldırısı sürüyor.

23: 50: Kadıköy’den Boğaziçi Köprüsü üzerinden Taksim’e yürüyen direnişçilere Uzunçayır Metrobüs Durağı civarında polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

23:30: Beyoğlu’ndaki Makine Mühendisleri Odası’nda oluşturulan revire de gaz bombası atıldı.

23.15: Polis, yaralıların sığındığı Divan Oteli’nin içine gaz bombası attı. İstiklal Caddesi’nde de yoğun saldırı var.

23.11: Kadıköyden insanlar köprü yoluna doğru yürüyüşe başladı. Ankara halkı da Kuğulu Park’ta toplandı, Taksim’e destek eylemi yapılıyor. Kadıköy Boğa’da toplanan yaklaşık 500 civarı kişi köprüye doğru yürüyüşe geçtikten sonra kitle yol aldıkça kalabalıklaştı. “Diktatör istifa”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “AKP istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla yürüyen kitle saat 23.30 sularında Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın oradan Boğaziçi Köprüsü yoluna girdi. Köprü yoluna girenler içinde çocuk, genç, yaşlı binlerce insan var.

23.00: Mecidiyeköy metrobüsünün olduğu yere dek gaz bombası atıldı, metrobüs üstgeçidinde gazdan etkilenenler var. Şişli’de toplananan yüzlerce insan Taksim’e ulaşmaya çalışıyor. Unkapanı Köprüsü ve Dolmabahçe yönündeki tüm yollar kapatıldı.

22.50: Polis Divan Otel’e sığınan direnişçilere, otel önünde cop ve tazyikli su ile saldırdı.

22.33: Polis, saldırarak direnişçileri çıkardığı, basın mensupları ve avukatları dahi almadığı Gezi Parkı’ndaki çadırları iş makinalarına yüklüyor.

22.26: İstanbul’da Kadıköy ve Gazi Mahallesi’nin de aralarında olduğu pek çok ilçesinde insanlar sokaklarda. Kadıköy’de iskeleye doğru binlerce insan yürüyor.

22:00: İstiklal Caddesi ve Harbiye’de polis saldırısını sürdüyor. Artı1 televizyonuna konuşan Tabipler Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, çok fazla yaralı olduğunu, bazılarının plastik mermiyle yaralandığını, polisin revirlere müdahale ettiğini söyledi.

21:50: Direnişçiler Divan Otel’e kadar gelen polisin önünde insan zinciri oluşturarak ambulansların geçişini sağlamaya çalışıyor. Ambulanslar sürekli yaralıları taşıyor. Yaralılar ve gazdan fenalaşanlar arasında küçük çocuklar da var.

21:35: Polis Divan Otel’in önüne sığınan direnişçilere de tazyikli su ve biber gazıyla saldırıyor. Otelin içi de gaz doldu. Revirdeki gönüllü doktorlar içerideki yaralılara ilk müdahaleyi yapıyor. Otelin önüne ambulans geldi.

21:25: Gezi Parkı neredeyse boşaldı. Polis ara sokaklara kaçanlara saldırmaya devam ediyor.

21:20: Polis Gezi Parkı’na hala gaz atmaya devam ediyor. Birçok kişi Divan Otel’e sığındı. Bu arada, İstanbul’un birçok farklı mahallesinde yaşayanlar, tencere-tava çalarak Gezi direnişçilerine destek veriyor.

21:15: Gezi Parkı’ndaki çadırlar sökülüyor, polis çadırları tekmeleyerek, çekerek alandan atıyor. Direnişçiler polise sloganlarla yanıt veriyor. Polis parkın içindekilere copla saldırıyor.

21:10: Birçok insangazdan etkilenerek hastalandı. Gezi Parkı’nde biber gazından göz gözü görmüyor. Meydana çıkan yollardaki barikatlar kaldırıldı.

21:00: Çevik Kuvvet polisi Gezi Parkı’na girdi, girişteki çadırları söktü.

20:55: İstiklal Caddesi ve Harbiye girişi başta olmak üzere polis Taksim’e çıkan tüm yolları ablukaya aldı, gaz bombaları attı. TOMA’lar hem Gezi Parkı’na hem meydana su sıkıyor. Gezi Parkı’nda her yaştan insan var, bebekleriyle gelenler de dahil. (AS/EKN)

15 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org

Everywheretaksim.net tarafından eklenmiştir
Polis Saldırısı ile ilgili diğer haberler;

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/son-dakika-polis-gezi-parkina-mudahale-etti-istanbul-ve-turkiye-ayakta-0600-haberi

http://www.sendika.org/2013/06/polis-taksim-meydani-ve-gezi-parkina-saldirdi-dakika-dakika/

http://www.sendika.org/2013/06/turkiye-direnise-kent-meydanlarina-cadirlar-kurarak-devam-ediyor-il-il-dakika-dakika-eylemler/

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/130615_gezi_polis_baskini.shtml

http://www.evrensel.net/news.php?id=59534