BirGün: Armutlu’da utanç gecesi

Gedik’in Gülsuyu’na götürülmesi için başlatılan oturma eylemi sabaha kadar sürdü. Polis barikatı açmadı. Ateş yakıp bekleyişini sürdüren gruplar, sık sık slogan atıp marş söyledi. Vali ile görüşmek isteyen annelerin talebi kabul edilmedi

armutluda-utanc-gecesi-1

Gülsuyu’nda çeteler tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik için Armutlu’daki bekleyiş dün de sürdü. Polis cenazenin Gülsuyu’na götürülmesine yine izin vermedi. Gedik’in Gülsuyu’na götürülmesi için başlatılan oturma eylemi sabaha kadar sürdü. Polis barikatı açmadı. Ateşler yakıp bekleyişini sürdüren gruplar, sık sık sloganlar attı marşlar söyledi. Vali Mutlu ile görüşmek isteyen annelerin talebi kabul edilmedi.

Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik, cenazenin Armutlu’dan Gülsuyu’na götürülmesine izin vermeyen polislere seslenerek “Benim oğlum Gülsuyu’nda katledildi. Polis engeli kaldırsın. Katledildiği yere oğlumu götürüp, orada anmayı yapıp, bir an önce toprağa gömülmesini istiyoruz” dedi.

‘SABAHA KADAR BEKLEYECEĞİZ’

Grubun bekleyişi devam ederken, Gedik’in ailesi ile Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, açıklama yaptı. Gedik’in annesi Nuray Gedik, “Oğlum Gülsuyu’nda katledildi. Orada anma yapmak istiyoruz. İzin verilmezse sabaha kadar burada bekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Acılı anne Bolu Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve önceki gün Armutlu’da oğlunun cenaze törenine izinle katılan ve aynı gün cezaevine dönmek zorunda kalan eşi İbrahim Gedik’in çok üzgün olduğunu söyledi. Nuray Gedik eşinin “Çocuğumun toprağına kürek atamadan gittim” dediğini aktardı.

‘AYDINLIK YÜZLERİN MÜCADELESİ’

Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ise, “Hasan Ferit Gedik, bu ülkenin aydınlık yüzlerini karartmak isteyenlere karşı bir mücadeledir. Gülsuyu, Armutlu, Gazi, Dersim, 1 Mayıs gibi, çetelere karşı buraların bir rant aracı olarak dönüştürülmesine karşı, sermayedarlara peşkeş çekilmesine karşı ve onların denetiminde bölgeye sokulan uyuşturucu ve fuhuş çetelerine karşı mücadele verirken yaşamını yitirmiştir.

Devlet, baskıcı, zulümcü tavrından ve bizim canlarımızı nasıl yolcu edeceğimiz söyleminden ve diretmesinden vazgeçip, Hasan Ferit Gedik canımızın, Gülsuyu’ndaki canlarımızdan helallik almasının yolunu açması gerekiyor. Hiçbir güvenlik sorunu yoktur” dedi.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve CHP’li milletvekilleri de cenazenin Gülsuyu’na götürülüp tören düzenlenmesi için izin verilmesi konusunda İçişleri Bakanlığı’yla görüşme girişiminde bulundu. Ancak Tuncel şu ana kadar girişimlerden herhangi bir sonuç alamadıklarını söyledi. Hangi din de hangi kitabta yazıyor cenazeye böyle davranmak yazıyor. Katillerden hala hesap sorulmuş değil bunun mücadelesini biz verecegiz vali ye son çağrımız bu barikatlar açılsın.
ÖDP de Armutlu’ya giderek Gedik ailesine destek verdi.

Serbay Mansuroğlu
3 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://birgun.net