Radikal: Vali Mutlu “Fevkalade düzgün müdahale”

İstanbul Valisi Mutlu, Gezi Parkı’na yapılan müdahale için konuştu: Gezi Parkı ile yaptığımız bu çalışmanın fevkalede düzgün hiçbir sıkıntı olmadan tamamlanması sevindirici oldu.

vali-mutluuu

Valisi Hüseyin Avnu Mutlu, Taksim müdahalesinde 29 kişinin yaralandığını, 1 kişinin de gözünden operasyon geçirdiğini açıkladı. 19 gündür devam eden Gezi eylemine yapılan müdahale için “Fevkalade düzgün bir müdahale oldu” diyen Vali Mutlu , şu açıklamada bulundu: 19 gündür devam etmekte olan ve çeşitli zamanlarda yaptığı temaslarla da artık Gezi Parkı ’ndaki eylemi bitirmelerini istediğimiz gençeler ve eylemci gruplara yönelik bir müdahalemiz oldu. Bu müdahalemizi yaparken 40 dakika boşaltılmasını istedik. Önemli bir kesim Gezi Parkı’nı kendiliğinden terk etti. Bu gençlerin arasında yer alan marjinal grupların polisimizle bir çatışma durumu oldu. Bir müdahaleyle kısa sürede Gezi Parkı boşaltılmış oldu. Yaptığımız çalışmanın fevkalede düzgün, bir sıkıntı olmaksızın kısa sürede sonuçlanması bir memnuniyet oluşturmuştur. Gençlerin ve diğer ziyaretçilerin anonslarımıza uyarak parkı boşaltmasıyla bir sıkıntı oluşmadan park boşaltılmıştır.

KAMERALARLA KAYIT ALTINA ALINDI

Bütün bu faaliyet kameralara kaydedilmiştir. Yaralanma olmaması sevindirici olmuştur. Marjinal grupların polisle çatışma iradesini görmekteyiz. Taksim’de genel bir sukunetin olduğunu, ancak bazı çatışmaların olduğunu söyleyebilirim. Bunun bir iki saat içerisinde daha da azalacağını tahmin etmekteyiz.Bu gençlerimizle yüzyüze görüşme imkanı da bulmuştum. Bu görüşmelerde aramızda fevkalade münasebetlerin ve sohbetlerin geliştiğini söylemek isterim. Gençlerin verdiği mesajların bizzat hükümet tarafından alınmış olması memnuniyet vermesi sevindiricidir. Kararlılığımız sürecek. Emniyet güçlerimiz halkımızın hizmetindedir.”

YARALI ÇELİŞKİSİ

Gazetecilerden gelen ‘Yaralı olmadığını söylediniz. Ambulansların gelip gittiğini görüyoruz. Yaralı var mı?’ sorusuna Vali Mutlu şu yanıtı verdi: ‘Yaralı yok demedim, takip edilemedi herhalde. 29 yaralı var ama ağır bir vaka yok. Bu rakamları size daha da küçük verebilirdim ama biz halkımızdan hiç birşey saklamayacağız. Şu anda göz hasarı nedeniyle ameliyata alınan bir kişi vardır ama bu hasarın göz kaybına yol açmayacağı bildirildi. Bunları da takip ediyoruz, sizlerle paylaşıyoruz.’

CAN DÜNDAR’IN AÇIKLAMASI

Mutlu, Can Dündar’la yaptığı görüşmeye ilişkin ise şunları söyledi: “Can Bey’le boşaltma çalışması esnasında aradılar, kendi çocuklarının orada olduğunu ve yardımcı olmamı istediler. Herşeyin kayıt altında yapıldığını ve çocuğu için yardımcı olma imkanımın olamayacağını ama genel olarak yardımcı olduğumu söyledim. Herkes için, herkesin çocuğu için gayret etti Can Bey. Yaptığımız görüşme yanlış bir yorumla aktarıldı.” Vali Mutlu, “Bundan sonra demokratik bir hak olarak nöbet tutmak istiyoruz diyen gençlere izin verecek misiniz” sorusuna ise Vali Mutlu, “Gençler görevlerini yaptılar, duyarlılıklarını ortaya koydular. Bir noktadan sonra kimse değerlerinin başkaları tarafından kullanılmasına izin verilmemeli. Gençlere, ‘mesajınız anlaşıldı’ diye söyledik. Niyetimiz temiz olduktan yapılmayacak şey yoktur, Gezi Parkı gençlerin parkıdır” yanıtını verdi. Güvenlik güçleriyle çatışanlardan da makul olmalarını ve hukukun sınırları içinde kalmalarını isteyen Mutlu, “Devletin güvenlik güçleriyle çatışmasınlar. Makul olalım ve artık kucaklaşalım” dedi.

15 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr