Sendika.org: Eskişehir Valisi’nden Saymaz’a ‘Oğlum İsmail yine rahat durmuyorsun’

Vali Tuna, Ali İsmail Korkmaz davasının Eskişehir dışına taşınması görüşünü haberleştiren İsmail Saymaz’a hakaret ve tehdit dolu bir e-mail gönderdi. Vali mail haberinin gündemleşmesinden sonra  maili atmadığını söyleyerek geri adım attı. İsmail Saymaz yasal haklarını kullanacağını söyledi.

gungor-azim-tuna

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ali İsmail Korkmaz davasının il dışında görülmesi yönünde görüş belirtmesini haberleştiren Radikal muhabiri İsmail Saymaz ’a bir e-posta gönderdi. Vali Tuna’nın, mailde “siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız” dediği Saymaz’ı sert ifadelerle itham etti.

Yolladığı e-mailde, “Yine rahat durmuyorsun” diyen Vali Tuna, bir TV kanalında direnişçiler için sarf ettiği “Birbirlerini dövdüler” ifadesinin İsmail Saymaz tarafından çarpıtıldığını iddia ederek, “Her fırsatta alçaklıkla bunu tekrar ediyorsun” ifadesini kullandı. Vali Tuna, mesajında, “Müebbet bile sizi kesmez. Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var unutma, eninde sonunda orada görüşeceğiz” diye yazdı.

ismail-saymaz-vali-mail

Vali Tuna şaşırdı
Eskişehir Valisi Azim Tuna’nın bu sabah saat 03.56’da “g.azim.tuna@icisleri.gov.tr” şeklindeki resmi e-posta adresinden, İsmail Saymaz’a bir e-mail yolladı. Radikal, Tataristan’da resmi bir ziyarette bulunan Vali Tuna’nın korumasına ulaşarak, e-mailin Tuna tarafından gönderilip gönderilmediğini sordu. Vali Tuna, koruması aracılığıyla, e-maili kendisinin gönderdiğini bildirdi.

Yazdığı mailin gündemleşmesinden kısa süre sonra Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’a konuşan Vali bu sefer de ”O maili ben yazmadım ama mailde yazılanların bir bölümüne katılıyorum” ifadelerini kullandı.

Radikal’in görüş istediği İçişleri Bakanı Muammer Güler ise olayla ilgili derhal gerekli incelemeyi yaptıracağını belirtirken, bu tür bir üslubu tasvip edilemeyeceğini de söyledi.

Saymaz: ‘Görevini yapmak yerine gazetecileri susturmaya çalışıyor’
Cumhuriyet’ten Murat İnceoğlu’na konuşan İsmail Saymaz, Ali İsmail Korkmaz davası haberlerinden bunalan ve meselenin kapanmasını isteyen Valinin habere kızıp mail attığını söyledi. Saymaz şu ifadeleri kullandı:

“Gördüğüm kadarı ile devletin yerleşmiş gelenekleri de değişmiş durumda. Eskiden ya yanıt vermezlerdi ya da resmi yolları denerlerdi. Açıklama, tekzip gönderirlerdi. Bu Sayın Vali’nin tarzı da olabilir, gece yarısı bir habere kızıp mail atma. Benim bir süredir yapmakta olduğum haberlerin kendisini bunalttığını anlıyorum. Orada 4’ü tutuklu 8 kişinin yargılandığı bir dava ile bu meselenin kapanması gerektiğini düşünüyor anladığım kadarı ile. ‘Benim yeteri kadar başım ağrıdı siz neden hâlâ Eskişehir’i karıştırıyorsunuz’ diye bakıyor meseleye. Oysa ki, Vali henüz görevini yapmış değil, o gün sözlü emirle görev yapan 40 kadar sivil polis var. Ve Ali İsmail’in dövüldüğü noktadaki 11 ayrı kamera kaydına göre polisler Eskişehir’in caddelerinde ve sokaklarında elleri sopalı kişiler ile ellerinde copları ile koşuyorlar.

Valinin görevini yapıp sorumluları belirlemesi gerekirken gazetecilerin gözünü korkutmaya çalıştığını söyleyen Saymaz, gönderilen e-postada yer alan hakaret ve tehditler ile ilgili yasal haklarını kullanacağını açıkladı. Saymaz, Radikal’de konuyla ilgili bir yazı yazarak Valiye cevap verdi.

2 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org