Radikal: Rumlar yıllarca o muhtarı destekledi

Yeniköy’de Muhtar Engin Cevahiroğlu’nun “Rumların peşine takılıp gelmişsiniz” sözleri ile saldırıya uğrayan park forumuyla ilgili tartışma sürüyor. Yeniköylü Rumlardan, Vakıflar Meclisi Üyesi Laki Vingas Yeniköy’de 45 Rum’un kaldığını, bunlardan 20’sinin 70 yaşının üzerinde olduğunu, son gerginlik nedeniyle bir ailenin kendisini arayarak endişelerini aktardığını anlattı.

Laki Vingas

Vingas, Yeniköy’de yıllarca Muhtar Cevahiroğlu’na destek verdiklerini ifade ederek şöyle devam etti:

“Çok üzüldüm. Muhtar bizi rencide etti. Yıllarca desteklediğimiz muhtar takıyye yapıyormuş. Yeniköy’ün tarihini, kültürel hafızasını bilmeden bu görevi üstlenirseniz, haddinizi aşan beyanlarda bulunursunuz. Hâlâ Rum fobisiyle yaşamak modası geçmiş bir söylemdir. Mahallede 45 kişi kaldı. Bazı insanlar mezarlarını bile hazırladılar. Kimi hedef gösteriyor, neyi ima ediyorsunuz? Nefret tohumlarını neden ekiyorsunuz diye soruyorum.”

Gezi Parkı ile birlikte ayrımcı söylemlerin arttığına, en son YTÜ’den Prof. Ahmet Atam’ın da bu yola başvurduğuna dikkat çeken Vingas, şunları söyledi: “Gezi Parkı’nı analiz etmek azınlıklara çamur atıp ötekileştirme yaparak çözüm bulamazsınız. Benim jenerasyonumun zaten kırık olan kalpleri çocuklarımıza kalmasın diye uğraşıyoruz. Bizim aradığımız huzurdur. Bu değerleri bile bize fazla görüyorlar. Kamu görevlerinde bulunanlar arzu ettiğimiz Türkiye ’nin standartlarına uygun davranacaklarsa bu mesuliyetleri alsınlar. İç dünyaları müsade etmiyorsa talip olmasınlar. Yeni anayasa, yeni bir vatandaşlık algısı diyoruz. O zaman niye uğraşıyoruz ki?”

Eski Yeniköy Spor Kulübü’nün Başkanı, halen Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı ve AKP’den İl Genel Meclis Üyesi Ali Düşmez ise “Rumların (Muhtarın iddia ettiği gibi) bir şey oluşturacaklarını hayal bile etmem. Bizim Rum ve Ermeni arkadaşlarımızla ayrımız gayrımız yoktur. Muhtarın da böyle birşey söylememesi gerekir diye düşünüyorum” dedi. Gezi Parkı’nın polis müdahalesiyle dağıtılmasının ardından İstanbul ’da 30 kadar parkta forumlar düzenlenmeye başlanmıştı. Yeniköy’deki forum 20 Haziran’da saldırıya uğramıştı.

İsmail Saymaz
24 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr