Evrensel: Avukatlar, gazeteciler ve ‘Gezi’ için durdu

Kürt basın kurumlarına yönelik 20 Aralık 2011 tarihinde “KCK” adı altında düzenlenen operasyon sonrası haklarında dava açılan 24′ü tutuklu 46 gazetecinin yargılandığı davanın 5′inci duruşmasının son oturumu Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında bulunan İstanbul 15′inci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda başladı. Duruşmaya tutuklu gazetecilerin tamamı katılırken, tutuksuz yargılanan gazetecilerden 5′i de hazır bulundu. Duruşmanın başlangıcında mahkeme başkanı Ali Alçık, tutuksuz gazetecilerin savunmalarını sordu. Tutuksuz yargılanan gazeteciler ise savunmalarını bir sonraki duruşma yapacaklarını söyledi. Ardından avukatların tutuklu gazeteciler adına yapacağı tahliye taleplerine geçildi.

avukatlar

İlk olarak söz alan Avukat Ercan Kanar, yapacağı konuşmayı tüm tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuştuğu, onlarca gözaltı ve yaralının olmadığı bir ortamda yapmak istediğini belirterek, “Ama maalesef uygulamalar buna müsaade etmiyor. Bu ortam oluşmuyor” dedi. Duruşma, Kanar’ın tahliye talepleri ile devam ediyor.

Öte yandan duruşma öncesi avukatlar, Gezi Parkı direnişine destek ve polis şiddetini kınamak amacıyla 2 gündür Türkiye’nin birçok noktasında yapılmaya başlanan “durma” eylemini gerçekleştirdi. Duruşma binası önünde bir araya gelen avukatlar, yaklaşık 15 dakika sessiz bir şekilde durdu. Ardından açıklama yapan Avukat Ercan Kanar, “Katı bir diktatörlüğe doğru kayan AKP iktidarına, devlet terörü ile binlerce insanın yaralanmasına, eziyete tabi tutulmasına karşı bu protesto eylemini yaptık. Bu eylem bile, duran adamlar bile iktidarı korkutuyor. AKP haksızlığın çırpınışı içinde” dedi. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Başkanı Fırat Epözdemir de, “Bu eylemi Gezi Parkı direnişçilerinin yanında olduğumuzu göstermek için gerçekleştirdik” dedi.

Mahkemenin avukatların tahliye taleplerinin ardından gün sonunda ara kararını açıklaması bekleniyor.

19 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net