Radikal: Çarşı Grubu’na ‘Zello’ operasyonu

Başbakan Erdoğan ’ın Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak “Gereğini yapacağız” ifadesinden sonra İstanbul Emniyeti harekete geçti. Son iki günde 179 kişiyi Güvenlik Şube Müdürlüğü, 19 kişiyi de Organize Şube polisleri gözaltına aldı. Polis, operasyonları Facebook, Twitter ve Zello’yu takip ederek yaptı.

Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde gözaltına alınan kişiler, Taksim veBeşiktaş ’ta ‘polise mukavemet, taş atmak, sopayla saldırmak, barikat kurmak, Gösteri Kanunu’na muhalefet, kamu malına zarar vermek’le suçlanıyor. Ulusal Kanal muhabiri Emre Fidan, İMC TV muhabiri Gökhan Biçici ve bir İngiliz, bir Fransız ve bir İtalya vatandaşı da gözaltında.

Beşiktaş taraftar grubu Çarşı’nın liderlerinin de aralarında bulunduğu 19 kişiye gözaltıyla ilgili bilgiler de netleşmeye başladı. Halen Organize Şube’de ifadeleri devam eden kişilerin ‘halkı kin ve nefret uyandırmak için suç örgütü oluşturmak’tan gözaltına alındığı öğrenildi. Çarşı Grubu’nun liderlerinden Cem Yakışkan ve Deve Erol lakaplı Erol Özdil’in de aralarında olduğu bu kişilerin Gezi Parkı olaylarında ‘liderlik’ yaparak protestoları şiddete yönlendirmek, barikat kurmak, dozer çalmak ve Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin ele geçirilmesi yönünde organizasyon yapmakla suçlandığı belirtiliyor. Bu kişilerin akıllı telefonlarda kullanılan Zello programı ile Twitter ve Facebook’u kullanarak grupları organize ettiği öne sürülüyor. Polisin bu kişileri yine sosyal ağlarda iz sürüp gözaltına aldığı öğrenildi.

Avrupa Birliği nezarette 
Gezi eylemlerinden sonra Avrupa Birliği İşkenceyi Önleme Komitesi tarafından dokuz kişilik bir ekip de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde inceleme yapmaya başladı. Heyetin nezarethaneleri ve gözaltında yapılan muameleleri izleyerek bir rapor hazırlayacağı öğrenildi.

İsmail Sağıroğlu
18 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr