habersoL: Direniş Aydın’da da sürüyor

3 haftadır devam eden Gezi Park’ı direnişine Aydın’dan da destek geldi. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk Diş Hekimleri Birliği, Aydın-Sulu Park’ta hep birlikte eylemdeydiler.

aydin

Platform adına basın açıklaması metnini okuyan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şube Başkanı ve KESK dönem sözcüsü Kemal GÜNDÜZ konuşmasında; “Taksim Gezi Parkı’nın ranta kurban edilmesine karşı gelişen yurttaş duyarlılığını polis terörü ile bastırmaya kalkışan AKP iktidarı Türkiye halkının vicdanının, hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptı. AKP iktidarı halkın bu onurlu tepkisine devlet terörüyle karşılık verme yolunu seçti. Hak ve adalet isteyen insanlarımız öldürüldü, onlarcası sakat bırakıldı, binlercesi yaralandı. Ancak halkın direnişi kırılamadı, önüne konulan bütün barajları birer birer aştı. Türkiye halkının vicdan, hak ve adalet direnişiyle sarsılan AKP iktidarı, halkın büyük direnişini kıramayınca, çevre duyarlılığına indirgemeye, yaygın polis terörü ve despotik yönetim tarzına karşı halk tepkisini gayrı meşru hale getirmeye girişti” diyerek; Türkiye’nin özgürlüğe sevdalı insanları AKP iktidarının oyununa gelmediğini dile getirdi.

“AKP despot olduğu için saldırıyor”
Konuşmasının devamında Gündüz “Halkın hak ve özgürlüklerinden vazgeçmeyen ısrarlı direnişi karşısında AKP iktidarı halka karşı, tüm dünyanın gözleri önünde akıl almaz ve vahşi bir saldırı kampanyası başlattı. Halk muhalefetine sahip çıkan milletvekilleri, uluslararası gözlemciler gazlandı, coplandı. Bu vahşetin sorumluluğu faşizan politikaların talimatını veren AKP hükümetinin yanı sıra bu politikaları uygulayan başta Valiler olmak üzere kolluk güçlerine aittir. Kimden gelirse gelsin halka karşı insanlık suçu içeren talimatları uygulayarak bu suçları işleyenlerin, hesap vereceklerini akıllarından çıkarmamaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Bizler Türkiye halkının hak, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin en köklü emek ve meslek örgütleri olarak, AKP iktidarının despotik bir rejim oluşturma yönündeki bu saldırganlığının durdurulmasının bugünün en yakıcı demokratik görevi olduğu kanısındayız. Bu nedenle AKP hükümetinin polisi tarafından uygulanan şiddete derhal son verilmesini ve Başta Taksim olmak üzere şehirlerin meydanlarında uygulanan polis ablukasının kaldırılmasını talep ediyoruz” görüşlerine yer verdi.

Açıklamanın ardından 500 kişilik topluluk “Faşizme karşı omuz omuza” , “Her yer direniş, her yer Taksim”, “Gün gelecek, devran dönecek. AKP halka hesap verecek” sloganlarını attı. Eylemin sonunda, beş örgütlenmenin temsilcileri Türkiye’deki aydınlanma ve ayaklanma sürecine bundan sonra daha etkin destek vereceklerini bildirdiler.

18 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr