Bianet: “Yeteri kadar bilgi” edinme hakkı

Bilgi edinme hakkımı kullanarak, kadın ve erkek polis oranlarını; protesto gösterilerinde neden kadın polis görevlendirilmediğini sordum. Cevap: Yeteri kadar bayan ve erkek polis görevlendirilmektedir.

polis

İçişleri Bakanlığı’na bilgi edinme hakkı başvurusunda bulundum ancak gelen cevapla bize aslında böyle bir hak tanınmadığını da görmüş oldum.

Gezi direnişinde yaşanan ağır polis şiddetini sorgularken, etrafta hiç kadın polis olmaması dikkatimi çeken noktalardan biriydi. Ardından televizyonda polis akademisinden bir akademisyene aynı sorunun sorulduğunu izledim. O da beş sene önce polis teşkilatındaki kadın oranının yükseltilmesi için bir çalışma yapıldığını ancak iki senedir kadın polis sayısının hızla azaldığını anlatıyordu.

Bunun üzerine 6 Haziran’da “bilgi edinme hakkımı” kullanarak İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne üç soru sordum:

* 2000 – 2013 senesi arasında kaç polis istihdam edildi?

* 2000 – 2013 arası istihdam edilen polislerin yıl yıl kaçı erkek, kaçı kadın?

* Toplumsal olaylara müdahalede neden kadın polisler çalıştırılmıyor?

Eylemlerde, protestolarda kadın polis görevlendirilmesi şiddetin dozunu düşürür mü bilemiyorum. Çünkü bu kadar erkek egemen bir ortamda çalışan kadınların, ayrımcılığa uğramamak, rekabet edebilmek için ne kadar erkekleşebildiklerini biliyorum. Şimdiye kadar karşılaştığım kadın polislerden de pek nazik muamele gördüğüm söylenemez. Ama Gezi direnişi boyunca şahit olduklarım acımasız davranışlar bir nebze de olsa yumuşardı, kim bilir?

Ya da en azından gözaltına alınan kadınlar bu derece cinsel tacize, cinsiyetçi küfürlere, tehditlere maruz kalmazlardı. O küfürleri, tehditleri savunan polisler, belki de yanlarındaki kadın meslektaşlarından utanır, buna kalkışamazlardı. Hatta kadın polisler, bu tarz davranışlara müdahale edebilirlerdi, vesaire…

Bilgi edinme başvuruma karşılık, iki hafta sonra “cevap” ya da “bilgi” olarak nitelendiremeyeceğim bir mail aldım. Türkçe hatalarını düzeltmeden aktarıyorum:

“Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Güvenlik Dairesi Başkanlığına gönderilen ilgide kayıtlı Bilgi Edinme Başvuru formu incelenmiştir.

“Toplumsal olaylara müdahalede illerimizce yeteri kadar bayan ve erkek polis görevlendirilmektedir.

“Bilgilerinizi rica ederim.

“GÜVENLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞI”

Sevgili Güvenlik Dairesi Başkanlığı, öncelikle bu başvuruları kim cevaplıyor çok merak ediyorum.

Sorduğum ilk iki soruya cevap vermeye bile yeltenmediğiniz gibi, son soruya verdiğiniz yanıtı anlayamadım.

İkinci olarak “Bilgilerinizi rica ederim” demişsiniz, hangi bilgilerimi rica ediyorsunuz anlayamadım.

Son olarak, 110233 nolu yeni bir başvuruyla tekrar bilgi edinme hakkımı kullanmayı denedim, edinmek istediğim bilgiyi buradan tekrarlıyorum: “Yeteri kadar” ifadesinin somut karşılığı nedir?

#direnbilgiedinmehakkı (ÇT)

Çiçek Tahaoğlu
18 Haziran 2013
haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org