Radikal: Bursa’da eyleme katılan öğretmenlere soruşturma

Eğitim- Sen Bursa Şube Başkanı Hasan Özaydın, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, KESK tarafından 4-5 haziran tarihlerinde ülke genelinde düzenlenen iş bırakma eylemine katılıp Taksim Gezi Parkı direnişine destek veren üyeleri hakkında soruşturma açtığını öne sürdü.

bursa

Bursa’da da düzenlenen KESK ‘in Türkiye genelinde 4-5 Haziran’da düzenlediği iş bırakma eylemleri Taksim Gezi Parkı ‘ndaki protestolara destek verilerek yapıldı. Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Hasan Özaydın, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, eyleme katılan Eğitim- Sen üyesi öğretmenlerin tespiti için soruşturma başlattığını söyledi. Eylemin son günü olan 5 Haziran’da, il milli eğitim müdürlüğünün kentte bulunan tüm okullara, yazı göndererek, 6 Haziran tarihine kadar eyleme katılan öğretmenlerin bildirilmesini istediğini açıklayan Özaydın, şöyle konuştu:

“Okullara gönderilen yazıda, greve katılanların sayısının aynı gün, isimleri de bir gün sonrasına 6 Haziran’a kadar istendi. Bazı üyelerimizin savunmaları istendi. Şurası bir gerçek ki, arkadaşlarımıza bir soruşturma açılması ya da açılacak olan soruşturma sonucu onlara ceza verilmesi mümkün değil. Bu konuda daha önce kazandığımız birçok örnek davamız var. Milli Eğitim Müdürlüğü yanlı ve taraflı davranıyor. 80 gündür okullarda devam eden bir kılık kıyafet eylemiyle ilgili bu güne kadar hiçbir tespit çalışması yapılmadı. Buna rağmen eyleme katılan arkadaşlarımızı belirleyerek, fişleyerek adaletli davranmıyorlar.”

“DİĞER İLLERDE YOK”

Yaşadıkları sıkıntıyı, Bursa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici ile görüştüklerini anlatan Özaydın, Bilici’nin kendilerine böyle bir talebin bakanlıktan kendilerine geldiğini söylediğini öne sürdü. Özaydın, yaptıkları incelemede Bursa’dan başka hiçbir ilde böyle bir soruşturmanın olmadığını da söyledi.

“BİZDEN BÖYLE BİR YAZI GİTMEDİ”

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise, Bakanlık’tan kendilerine böyle bir yazı gelmediğini belirterek, “Bizden de okullara yazı gitmedi. Ama bizim okullarda ne olduğunu takip etmemiz gerekli” dedi.(DHA/Sebile Çetin)

12 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr