Sendika.org: ‘Kadınlar İnançer’den, TRT’den ve AKP’den hesap soracak’

Kadın düşmanı Ömer Tuğrul İnançer’den TRT önünde hesap soran kadınların saldırıya uğraması Güvenpark’taki bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

güvenpark

Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi 8 kadının, 26 Eylül Perşembe günü TRT Genel Müdürlüğü önüne giderek, kadın düşmanlığını her hafta programına yansıtan Ömer Tuğrul İnançer’in ekranlardan kaldırılmasını isterken saldırıya uğraması ve gözaltına alınması Güvenpark’ta protesto edildi. Saat 18.30′da Güvenpark’ta bir araya gelen Üniversiteli Kadın Kolektifi, Halkevci Kadınlar, SDP’li Kadınlar, Dev-Lis’li Kadınlar, Genç-Sen’li Kadınlar ve Kadın Cinayetlerini Durduralım Platformu bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında kadın düşmanlığının akıldışı bir hal aldığını söyleyen kadınlar, İnançer’in son açıklamalarına değindi ve hesap sormaya devam edeceklerini ifade etti. AKP eliyle yaygınlaştırılan kadın düşmanlığına tahammülleri kalmadığını belirten kadınlar, programın derhal yayından kaldırılmasını talep etti.

Basın açıklamasında 14 Ocak 2012′de boşanmak istediği eşi tarafından katledilen Gönül Dilekçi’nin annesi Sultan Dilekçi de söz aldı. Anne Dilekçi, kürtaj hakkı konusunda kadınları cinayetle suçlayanların gerçek katilleri sokaklara salıvermelerine tepki gösterdi.

Güvenpark’ta daha sonra ise serbest kürsü kuruldu. Kürsüde kadın düşmanlığına ilişkin sorunlar ve talepler dillendirildi ve etkinlik son buldu.

29 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org