Fıratnews: İzmir HDP’nin dayanışma yemeğine büyük ilgi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’nün dayanışma yemeğine katılan BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, “Daha çok AKP karşıtlığı üzerinden bir tartışma üretiliyor. Sevgili arkadaşlar ha AKP, ha CHP, ha MHP hiçbir farkı yok. Önemli olan bizim iktidarımızı kurmamız” diye konuştu.

izmir

HDP İzmir İl Örgütü’nün Cafe-Dengi’de düzenlediği dayanışma yemeğine yaklaşık 3 yüz kişi katıldı.

İlk olarak HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur bir konuşma yaparak, dayanışma yemeğine katılan kurumlara teşekkür etti.

Daha sonra sıra ile EMEP, SDP, Yeşiller ve Sol Gelecek, DSİP ve SYKP temsilcileri birer konuşma yaptı.

BDP İstanbul Milletvekili Sabah Tuncel ise yaptığı konuşmada, önümüzdeki süreci değerlendirerek, “Önümüzdeki dönem bizi neler bekliyor? Bizi bekleyen sorumluluklar karşısında neler yapacağız? Türkiye’de, Ortadoğu’da, Dünyada taşlar yeniden diziliyor. Biz Türkiye’deki taşları kendimiz dizmek istiyoruz. Bu ülkede kim varsa birlikte kurmak istiyoruz. Biz nasıl bir gelecek istiyorsak, o zaman bu geleceği ortak kurmak için mücadelemizi yükselteceğiz. Biz yeni bir dünyayı inşa edeceğiz. Ortadoğu’da halklar eşitlik, özgürlük, adalet istiyor. Artık baskıcı, otoriter rejimleri reddediyor” diye konuştu.

Tuncel, Kürdistan’da 30 yıldır direnişin sürdüğüne dikkat çekerek, “Bu direnişi en son Gezi’de de gördük. 2013 Amed meydanında Sayın Abdullah Öcalan’ın çözüm perspektifi ve Gezi direnişini birlikte tartışacağız. Yeni bir dönem yaşıyoruz. Bu sürecin dilini anlayan, gereğini yerine getiren kazanır. Sayın Öcalan, ‘bu bir son değil, bir başlangıç’ diyor. Mesele bu; başlangıcı iyi değerlendirmek zorundayız. Ortadoğu’daki değişim sürecini gördük, yerine getirmekte sınıfta kaldık. Önümüzdeki dönem, üzerimize düşen görevler var.  Her gün sokakta olmalıyız” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki süreçte yerel ve genel seçimlerin olduğuna dikkat çeken Tuncel, “Seçim sürecine dair şöyle bir tartışmalar var. Daha çok AKP karşıtlığı üzerinden bir tartışma üretiliyor. Sevgili arkadaşlar ha AKP, ha CHP, ha MHP hiçbir farkı yok. Önemli olan bizim iktidarımızı kurmamız. Yerel yönetim anlayışları diğer partilerin hepsinin aynı. Biz halkın iktidarını kurmak istiyoruz. Eşitlik yoksa adalet yok adalet yoksa barış da yok. Mesele bu…” dedi.

Açıklamaların ardından İzmir Müzisyenler Derneği müzik dinletisi sundu.

28 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com