Evrensel: Gezi’den Ortadoğu’ya yansıyanlar

Polisin pazar akşamı Taksim’e ve Gezi Parkı’na saldırması ve KESK başta olmak üzere sendikalar ve odalar tarafından alınan grev kararı Ortadoğu basınında yankı buldu.

Ortadoğu’nun önemli gazetelerinden Al Kuds al Arabi, “Sendikaların kitlesel grev çağrıları eşliğinde Türkiye’de çatışmalar” başlığı ile Türkiye’deki gelişmeleri duyurdu.

Gazete, aktivistlerin sendikaların çağırdığı saatten önce, sabahtan toplandığını yazdı. Habere beş sendika ve odanın grev çağrısı yaptığı ve erken saatlerden itibaren protestocular ile polis arasında çatışmaların yaşandığı ifadeleri de yansıdı.

Lübnan’da yayınlanan Annahar gazetesi, Erdoğan’ın meydan okuduğunu yazdı. Ayrıca,
“Biz Selçuklu’nun torunlarıyız, Ortadoğu’yu tek bir bayrak altında topladık” cümlesini aktardı. Türkiye’deki grev çağrısına manşetten yer veren Annahar, son dönemdeki gelişmeleri, Erdoğan’ı destekleyenler ile istifasını isteyen muhalefet arasında güç dengesinin test edildiği gösteriler olarak yorumladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kısa süre önce röportaj verdiği Şark al Awsat gazetesi gelişmeleri, “Türkiye’de genel grev bugün” başlığı ile duyurdu. Polisin Taksim Meydanını ve Gezi Parkını ele geçirmesinden  sonra gece tazyikli su ve gaz bombalarının kullanıldığını,  şiddetli çatışmaların yaşandığı yazdı.

Haberin devamında, sendikaların genel grev çağrısı yaptığı ifade edildi.

BBC Arapça ise fotoğraflarla Türkiye’de süren gösteriler adıyla bir albüm yayınladı.
Rusya al Yawm, “Erdoğan muhalifleri sabrını taşırmama konusunda uyardı” derken Middle East yaşanan gelişmeleri, “Polis şiddetini protesto etmek amacıyla sendikalar grevde” başlığıyla duyurdu.

Al Arabiye, “Ankara, grevin yasadışı olduğunu söyledi, polise eylem konusunda uyarıda bulundu” dedi.

Mısır’ın önemli internet sitelerinden Al Ahram online, yaşanan gelişmeleri, “Taksim’de iki gün; Türkiye’nin özgürlükleri için mücadele devam ediyor” başlığıyla duyurdu.

17 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net