Sendika.org: Kuzey Ormanları kent merkezine geldi

Kuzey Ormanları Savunması, bugün (28 Eylül) ağaç kostümleri ve hazırladıkları üzerinde Kuzey Ormanları Savunması yazan kalkanlarıyla Tünel’de buluştu. Savunma, burada bir performans sergiledi. Performans gösterisi için eylemciler, budanmış ağaçlardan hazırladıkları ağaç kostümlerini giydi. Savunmak daha sonra, basın açıklaması yapmak Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

kuzey-ormanlari2

Yürüyüşe geçer geçmez polis barikatıyla önleri kesilen grup sloganlar atarak bir müddet burada bekledikten sonra, dağılarak Taksim’in arka sokaklarından Galatasaray Meydanı’na ulaştı.

Açıklamada, 3. köprü ve 3. hava limanının İstanbul’un ulaşımı için planlanmış projeler olmadığına dikkat çekilerek, “İstanbul’un ulaşımı için çözüm projeleri mevcut. Sadece rantı düşünenler gerçek çözüm projelerinden söz edilmesine dahi fırsat verilmiyor. Bizler tüm İstanbulluları bu kısır döngüyü tersine çevirmek yani bu akıl dışı projeleri durdurmak için mücadele etmeye ve yok olmanın eşiğine gelen Kuzey ormanlarının sadece son oksijen kaynağımız olan ağaçlarını değil, su kaynaklarımızı, hayvanları ve binlerce insanın yaşam ve geçim kaynağı olan tarım alanlarını savunmaya çağırıyoruz. Karşı çıkmazsak, bunların tamamı kısa bir süre içinde yok olacak. Yani bugün kuzey ormanlarını savunmazsak, yarına ne temiz havamız, ne temiz suyumuz ve ne de üzerinde yaşayabileceğimiz temiz bir toprak parçamız kalacak. Yarın çok geç olacak!” dendi.

kuzey-ormanlari1

28 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org