Evrensel: Gezi Parkı için yüründü

TUZLA Sanayi İşçileri ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gezi Direnişi ve Hayat Televizyonu’nun kapatılmak istenmesine karşı Aydınlı Meydanı’na yürüdü. Burada oluşturulan serbest kürsü de işçiler görüş ve düşüncelerini açıkladı.

tuzla-hdk

HDK adına konuşan Kamber Saygılı, hükümetin 16 gündür Türkiye’deki tüm emekçilere, halka diktatör bir şekilde saldırdığını, tüm baskılara rağmen halkın gezi parkından vazgeçmediğini söyledi. Saygılı, HDK olarak tüm halk kesimlerinin birleştirilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Deri-İş Sendikası üye oldukları için işten atılan ve yaklaşık 280 gündür direnişte olan Ermenegildo Zenga (Ismaco) işçilerinden Celal Aydın, “Anayasanın bizlere verdiği sendika hakkımızı istedik diye işten atıldık. Bizde direnişte olan işçiler olarak Taksim’de direnenlerin yanındayız” dedi.

Deri İşçisi Coşkun İlgün ise Türkiye’nin Gezi Parkı için ayağa kalkıp direnişe geçtiğini, ancak konfederasyonları Türk-İş’in bu eylemliliklere destek vermek yerine patron örgütleriyle birlikte “direnişin bitirilmesi” noktasında açıklama yapmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Gezi direnişinin işçiler tarafından iyi değerlendirilemediğini, yeteri kadar sahip çıkılmadığını dile getiren Gıyas Tepeli de hükümetin halk ayaklanması karşısında yenik düştüğünü ifade etti. Tepeli, gezi direnişinin iyi değerlendirilerek emekçilerin birleşmesi gerektiğini söyledi.

15 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net