Bianet: Bolaç: taraftar operasyonu olaylı FB-GS maçına dayanıyor

Avukat Efkan Bolaç, taraftar gruplarına yönelik bu sabah düzenlenen 69 kişinin gözaltına alındığı operasyonun geçen yılki olaylı Fenerbahçe-Galatasaray maçı sonrası başlatılan soruşturmaya dayandığını söyledi.

gözalti

İstanbul’da Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe tribün gruplarına yönelik bu sabah gerçekleştirilen gözaltı operasyonunun ardından Avukat Efkan Bolaçbianet’e yaptığı değerlendirmede, operasyonunun geçen yıl oynanan ve Kadıköy’de taraftarlarla polisin çatıştığı Fenerbahçe-Galatasaray maçına dayandığını söyledi.

2011-2012 sezonunda oynanan maç sonrası çıkan olaylar nedeniyle tüm taraftar grupları hakkında dinleme ve takip başlatıldığını ifade eden Bolaç, şöyle devam etti:

“Gezi direnişi olunca çArşı‘yı öne çektiler ama soruşturmanın içeriğini soruşturmada gizliliği gerekçe göstererek açık etmediler. Dinleme kararlarını da bize göstermediler.

“Gezi direnişi sonrasında çArşı’dan isimler gözaltına alındığında çArşı’yla ilgili bu soruşturma da gizli şekilde yürütülüyordu. O dönem çArşı’dan Alen Markaryan Gezi direnişi içinde yer almadığı için onu gözaltına almadılar mesela. Ama bu sefer geçmişteki olaylar soruşturulduğu için Alen de gözaltına alındı.

“Şu an 70 civarı kişi Vatan’da tutuluyorlar. Sayının 90′a çıkabileceği söyleniyor.”

Güler: Organize suç örgütlerine yönelik

Öte yandan konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler, operasyonun taraftar grupları içinde yer alan organize suç faaliyetlerinde bulunan kişilere yönelik olduğunu söyledi.

Güler, 96 adrese düzenlenen operasyonda şimdilik 69 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bir kişi tutuklanmıştı

2011-2012 sezonunun şampiyonunun belirleneceği 12 Mayıs 2012’de Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadında oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçı sonrası Fenerbahçeli taraftarlarla polis arasında çatışma çıkmıştı.

Polis araçlarının ters çevrildiği, çatışmaların gece geç saatlere kadar sürdüğü olaylarda 48 kişi gözaltına alınmış, 47 kişi serbest bırakılmış, bir kişi ise benzin istasyonundaki polis arabasına molotof kokteyli attığı iddiasıyla tutuklanmıştı. (EKN)

Ekin Karaca
27 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org