Sendika org: Bolu Belediyesi rant için Halkevi’ni yıktı, polis mahallelilere saldırdı!

Bolu Belediyesi, otel ve alışveriş merkezi yapmak üzere Bolu Halkevi’ni yıkma projesi için bir kez daha harekete geçti. Yıkımın bir gün öncesinde üç zabıta Ankara’ya gönderilerek tebligat yapıldı. Bolulular Halkevi’ne sahip çıkmaya çağırdı

bolu_yikim_13

21.20 Yıkım sırasında polis saldırısıyla gözaltına alınan, aralarında Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut ve Bolu Halkevi Başkanı Sualp Güler’in de bulunduğu 10 kişi serbest bırakıldı. Belediye önünde oturma eylemi yapanlar, gözaltından çıkanlarla buluştu.

18.23 Bolu Belediyesi önünde oturma gözaltındakiler serbest bırakılıncaya kadar sürecek. Gözaltına alınanlar ise Adli Tıp’talar.

17.22 Bolulular, belediye binası önünde oturma eylemine başladı.

17.17 Halkevi’nin yıkımına tepki gösteren Bolulular ve Halkevciler, Bolu Belediyesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

17.15 Gözaltı sayısı 10.

17.14 Bir kişinin de polis saldırısı sonucunda kafasına aldığı darbe sonucunda hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

bolu_yikim_16

16.56 Polis biber gazı sıkarak halka saldırdı. Yoğun gaz kullanımı nedeniyle bir kişi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Yıkım çalışması devam ederken halkın tepkisi sürüyor.

16.48 AKP’li belediyenin yıkımı böyle olur! Yıkımın gerçekleştirilmesinin üzerinden yarım saat geçtikten sonra binanın elektriği, doğalgazı ve suyunun kesilmesi işlemleri başladı. Mahalleliler hukuka aykırı yıkım işlemine tepki gösteriyor.

bolu_yikim_12

16.36 Bolu Halkevi Başkanı Sualp Güler ve TKP İl Başkanı Davut Ergün de gözaltında.

16.34 Gözaltına alınanlar karakola götürüldü. Karakolda da Halkevciler ve polis arasında kelepçelerin açılması ile ilgili tartışma yaşanıyor.

bolu_yikim_10

16.31 Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut da gözaltına alınanlar arasında.

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut da gözaltına alındı

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut da gözaltına alındı

.
16.26 Gözaltına alınanlar çevik kuvvet otobüsüne bindirildi. Çevik kuvvet polisleri, aracın içerisinde işkence yapmaya başladı. Polisin saldırısını görenler, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atmaya başladı. Arbede sürüyor.

16.23 Saldırının başlamasından sonra yıkımı engellemek isteyenler binanın içine girdi. Bunun üzerine polis, binanın içindekileri darp ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlara kelepçe de takıldı. Gerginlik sürüyor.

16.18 Halkevi binası önünde bekleyiş sürerken, yıkım ekibi, zabıtalar ve polis bir anda saldırıya geçti. Kepçe hızla Halkevi binasına darbe indirdi ve binayı yıktı. Saldırı üzerinde binanın önündeki Bolulular ve Halkevciler ile polis arasında çatışma başladı.

15.16 Vali ile görüşme sona erdi. Görüşmede Valilik, belediye yıkım ile ilgili bir proje hazırlayana kadar yıkımın yapılmamasını taahhüt etmek zorunda kaldı. Bununla ilgili de bir dilekçe hazırlandı. Görüşmeden sonra CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan Bolulular ile çevik kuvvet arasına girdi. Bunun üzerine polisi geri çekildi. Bekleyiş sürüyor.

bolu_yikim_3-225x300

15.07 Bolu Valisi ile görüşme yapılıyor.

15.04 Yıkım gerginliği büyüyor. Kepçenin hareketlenmeye çalışması üzerine bir kişi daha kepçeye çıktı. Bölgeye çevik kuvvet polisleri de geldi.

14.32 Mahalleliler kepçenin önüne geçti ve çalışmasını engelledi. Bekleyiş sürüyor.

14.28 Halkevi binasının önüne kepçe geldi.

14.08 Bolulular Halkevi önünde bir araya geldi. Yapılan basın açıklamasında otel ve alışveriş merkezi için Halkevi’nin yıkımının halka saldırı olduğunun altı çizildi. Mahalleliler, “Dava süreci sonuçlanmadan yıkıma izin vermeyiz” dedi.

bolu_yikim_11

bolu_yikim_15

bolu_yikim_9

* * *

Bolu Belediyesi, Kent Meydanı’nda bulunan Bolu Halkevi binasını yıkabilmek için bir kez daha harekete geçti. Yıkım kararının iptaline ilişkin dava sürmesine karşın belediye, yıkım tebligatı yapmak üzere üç zabıtayı Ankara’daki Halkevleri Genel Merkezi’ne gönderdi.

26 Eylül’de tebligat, 27 Eylül’de yıkım

Bolu Belediyesi’ne bağlı çalışan üç zabıta Ankara’daki Halkevleri Genel Merkezi’ndeydi
Bolu Belediyesi’ne bağlı çalışan üç zabıta Ankara’daki Halkevleri Genel Merkezi’ne gelerek tebligat sundu
Daha önce Sakarya 1. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını kaldırması üzerine belediye, aynı gün yıkım işleminin 27 Eylül saat 14.00′da yapılmasına karar verdi. Sürmekte olan bir dava olmasına karşın belediye davanın bitmesini beklemedi ve binanın boşaltılması için süre vermeye gerek görmedi.

Yıkım kararını alelacele tebliğ etmek isteyen belediye, üç zabıta memurunu Belediye Başkan Yardımcısı aracılığıyla Halkevleri Genel Merkezi’ne gönderdi.

‘Halkevi’ni yıkmak halkı yıkmaktır’

Bolu Halkevi üyeleri ise binalarının yıkılmak istenmesi üzerine harekete geçti. “Halkevi’ni yıkmak halkı yıkmaktır” diyen Bolulular, yıkımı durdurmak için saat 14.00′da Bolu Halkevi önünde bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Projenin yürütmesi durdurulmuştu

Halkevleri’nin Bolu’da yapımı 1968 yılında tamamlanmış, tapulu ve yapı kullanım izinli binası, Bolu Belediyesi’nin rant projelerinin hedefi olmuştu. Belediye, kent merkezinde yaptırılan otel ve alışveriş merkez inşaatı için bölgedeki eski binaları boşaltmak üzere kolları sıvamış, Halkevi ve diğer derneklerin bulunduğu bina hakkında da yıkım kararı alınmıştı.

2 Ağustos 2013′te 45 yıllık Halkevi binası için “inşaat durdurma zabtı” düzenlenmiş, 6 Ağustos’ta yıkım ve kapatma kararı alınmış, 8 Ağustos tarihinde de Bolu Halkevi mühürlenmişti. 20 Ağustos’ta Halkevleri Genel Merkezi’ne binanın yıkımının 22 Ağustos’ta yapılacağı tebliğ edilmişti. Halkevleri’nin açtığı dava sonucunda yıkım işlemi hakkında 22 Ağustos sabahı yürütmenin durdurulması kararı alınmıştı.

27 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.sendika.org