Radikal: Gezi Parkı’nda açık forum zamanı

Taksim Dayanışması temsilcileri ile sanatçıların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Gezi Parkı’nda açık forum yapıldı.

forum-gezi

Parkın değişik noktalarında bir araya gelen Gezi Parkı direnişçileri, Erdoğan görüşmesini ve mücadelenin seyrini tartıştı. Forumların sonucunda ortak bir karar alınarak nasıl hareket edileceği belirlenecek.

Taksim Dayanışması Erdoğan arasında önceki gece 4 saat süren toplantının ardından dayanışmanın temsilcileri dün bir açıklama yaptı. Erdoğan’la yapılan görüşmenini içeri ile ilgili bilgilerin yer aldığı açıklamaa özetle, toplantının hararetli bir ortamda geçtiği anlatıldı. Ve Gezi Parkı direnişçilerinin 4 maddelik taleplerinin bir kez daha Başbakan’a iletildiği belirtildi.

Saat 15.00’da yapılan açıklamanın ardından, saat 16.00’da da Gezi Parkı’nın 7 farklı noktasında forumlar düzenlendi. Gezi Parkı’ndakiler bu forumlarda birer dakika söz alarak fikirlerini açıkladı. Tek tek isimlerini yazdıranlar sırayla kalabalığa hitaben düşüncelerini söyledi.

Avukat Yegane Güley, Başbakan Erdoğan ’ın “Hukuku tanıyoruz” sözlerini eleştirirek bu tek başına yeterli değildir. Gezi Parkı’na kışla yapılmayacağı açıklanana kadar buradayız, gitmiyoruz” dedi. Şiddetten uzak, Gandi gibi pasif direnişe devam edilmesi gerektiğini savunan Güley, hukukun üstünlüğü prensibine vurgu yaptı. Bir anne ise, “Ölülerimiz, yaralılarımız var. Bunların hesabını soruncaya kadar, sorumlular yargılanıncaya bir yere gitmiyorum” sözleri büyük alkış aldı.

REFERANDUMA KANMAYALIM

Fikrini açıklayanların arasında Başbakan’la görüşen heyeti eleştirenler de vardı. Bir eylemci, heyet buradakilerin fikrini almadan görüşmeye gitti. İlk şartımız Başbakan’ın yaptıkları için özür dilemisidir” dedi. Ali adındaki bir başkası ise, vali ve diğer sorumluların görevden alınıncaya kadar Gezi’yi terk etmeyeceğini belirtti. “Ya hep birlikte burada duralım, ya da hep beraberer buradan gidelim diyen bir başkası ise 18 gündür Gezi Parkı’nda olduklarını, mutlaka ortak bir karar alınması gerektiğini referandum oyununa kanılmaması gerektiğini belirtti.

Direnişçilerden biri, mücaleyi büyüterek Gezi Parkı’nda nöbetçiler bırakarak mahallelerde komiteler kurulmasını önerdi. Bir başkası da, Başbakan’ın ‘çapulcu’ sözünü geri alması gerektiğini belirterek, “Taleplerimizi belirterek al içinden birini seç diye koymadık. 4 arkadaşımızı kaybettik. Başbakan çapulcu değil, halk olduğumuzu kabul etmeli” dedi. 10 gündür yıllık iznini alıp Gezi Parkı’nda direnişte olduğunu söyleyen genç bir kadın ise, “4 madde sıraladık. Biri dışında hiç birine cevap alamadık. Biz burada öykü yazıyoruz sonucunu almadan geri dönmeyelim” şeklinde konuştu. Başka biri de, “Sandık kurulsun, böyle konuşarak olmaz” dedi.

ÖLMEYE DEĞİL, YAŞATMAYA GELDİK!

Kalabalıktan başka biri ise ses ise, şöyle konuştu:

“Öfkeliyiz ancak öfke bizim dilimiz değil, Başbakan’ın dili. Biz burada sivil itaatsizlik eylemi yapıyoruz. Savaşmıyoruz, orantısız şiddete, zekayla karşılık veriyoruz. Ölmeye değil, yaşamaya ve yaşatmaya geldik. Taş attıysak kendimizi savunmak için attık o taşı. 10 gün önce ‘çadır yanmış umrumda değil diyen’ Başbakan yargı kararını dinleyeceğiz diyor. Bu kazanç değilse nedir? Yeni bir formatta parkta kalmalıyız.”

Forumlar Taksim Dayanışması’ndan 3’er kişilik ekiplerce takip edildi. Tutulan notlar Taksim Dayanışması’nın yaptığı toplantıda kayda geçirildi. Yarın saat 10.00’da da ortak karar açıklanacak. Dayanışma temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, bu kararlara göre Gezi Parkı direnişinin bir yol haritası çıkarılacak.

Serkan Ocak – Umay Aktaş Salman
14 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr