Bianet: Sinemacılardan hükümete çağrı “Diyalog sürsün, tehditlere son verin”

Sinemacılar hükümete diyaloğun sürmesi, polis şiddetinin sona ermesi ve müdahale tehditlerine son verilmesi yönünde çağrıda bulundu.

sinemacılar

Sinemacılar Gezi Direnişi’ne destek verirken hükümete yönelik bir de çağrı yaptılar.

Gezi Parkı’nın merdivenlerinde Meltem Cumbul’un okuduğu çağrıda diyaloğun sürmesi, polis şiddetinin sona ermesi ve müdahale tehditlerine son verilmesi istendi.

Görüşmelerin Gezi Parkı direnişçilerinin meşru temsilcilerini de kapsayacak şekilde genişlediğine dikkat çekilen açıklamada, eylemlerin başından itibaren gözaltına alınan bütün direnişçilerin serbest bırakılması gerektiği de vurgulandı.

Sinemacıların açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Gezi Parkı eylemlerinin 17. günündeyiz. Görüşmeler, Gezi Parkı eylemcilerinin meşru temsilcilerini de kapsayacak şekilde genişlemiştir. Bu gelişmet umut verici bir adım olarak değerlendiriyoruz. Diyaloğun sağlıklı bir şekilde sürmesi için endişelerimizin giderilmesini bekliyoruz.

“Ülke genelinde polis şiddeti hala devam ediyor. Başından beri barışçıl protestolarını büyük bir inanç, dirayet ve demokratik olgunlukla sergileyen Gezi eylemcileri hala sürekli müdahale tehdidi altında.

“Görüşmelerin devam edebilmesi ve olası sonuçların eylemciler tarafından sağlıklı bir şekilde tartışılabilmesi için Gezi Parkı’na herhangi bir müdahale yapılmamalıdır. Türkiye’nin dört bir yanında Gezi Parkı için sokağa çıkan binlerce insana karşı uygulanan polis şiddeti sona erdirilmeli, eylemlerin başından itibaren gözaltına alınan bütün eylemciler serbest bırakılmalıdır.

“Diyaloğun sürmesini, polis şiddetinin sona ermesini ve müdahale tehditlerine son verilmesini talep ediyoruz.” (YY)

14 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org