Evrensel: Biz onları özgür olsun diye doğurduk

Gezi Parkı direnişi, marjinal-vatandaş, provakotör-yeşilci gibi yapay ayrımlarla bölmek isteyenlere karşı dayanışmayla büyüyor. AKP Hükümeti ve İstanbul Valisi’nin basın desteğini de arkasına alarak aslı astarı olmayan açıklamaları Gezi Parkı’nda pek itibar edilmiyor. Son olarak da Gezi direnişine katılan gençlerin ailelerine “Çocuklarınızı Gezi Parkından alın” diyen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya çapulcu çocukların annelerinden yanıt geldi.

gezi-anneler

Dün direnişi ziyaret eden anneler, zincir oluşturarak Taksim Meydan’ındaki panzerlerin önüne geçti. Aileler “Anneler sizinle gurur duyuyor” sloganı ile çocuklarını desteklerken, gençler de “Çocuklar sizinle gurur duyuyor” diyerek karşılık verdi. Duygu dolu anların yaşandığı eylem sırasında aileler, her zaman çocuklarının yanında olacaklarını dile getirdi.

BÜTÜN ÇOCUKLAR İÇİN BURDAYIM

Gülten Yılmaz çapulcu annelerinden. Sadece kendi çocukları için burada olmadığını söyleyen Yılmaz,  “Bir annenin en zoruna giden bir çocuğun şiddet görmesidir, öldürülmesidir. Biz onları özgür olsun diye doğurduk. Polisler onları coplayamaz, özgürlükleri kısıtlanamaz” dedi. Yılmaz, Vali Mutlu’nun çocuklarınızı Gezi’den alanın açıklamasına şöyle yanıt verdi: “Polis anneleri çocuklarını buradan alabilir mi acaba. Benim çocuğum polis olsaydı onu kulağından alır götürürdüm.”

İKNA ETMEK DE İSTEMİYORUM

“Vali Bey ikna edebiliyorsa kendisi alıp götürsün, ne diyecek bu çocuklara onu merak ediyorum” diye konuşan Figen Kaplan ise Salı günü yapılan müdahale sırasında ve sonrasında yaşadıklarını şöyle aktardı: “Çocuğumu almaya geldim. Çocuklarımızı öldürmek için uğraştılar burada. Ben böyle bir şey beklemiyordum. Asla yapmazlar diyordum. Çocuğumu ikna da edemiyorum. Etmek de istemiyorum. Ben de yanındayım.”

14 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net