Bianet: Cumhurbaşkanı Gül’e Pinokyolu protesto

Pazartesi günü CNN binasında penguenle protesto edilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu sefer de pinokyo burunları ile karşılandı.

NY-protesto

New York Times gazetesi binasına dün akşam röportaj vermek üzere gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Amerika gezisinin ikinci sürpriziyle karşılaştı. Gül, Pinokyo kostümleri giyip uzun takma burunlar takmış bir grup tarafından protesto edildi.

Grup, insan haklarını ihlal eden Türkiye Hükümeti’ni, Türkiye medyasına uygulanan sansürü, sokak gösterilerinin bastırılmaya çalışılmasını ve Suriye savaşını protesto etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz pazartesi görüşme yapmak üzere gittiği New York’taki CNN binasının kapısında da aynı grubun penguenli protestosuyla karşılaşmıştı. Protestocular Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden altı gencin fotoğraflarını ve medya sansürünü protesto eden dövizler taşıyarak Cumhurbaşkanı’nı selamlamıştı.

Beklemediği anda karşılaştığı bu sürprize el sallayarak karşılık veren Gül daha sonra Merill Lynch’te yaptığı basın toplantısında sorulan bir Gezi sorusuna şu cevabı verecekti:

“Bu olay aslında Türkiye’nin ne kadar modernleştiği ve demokratikleştiğinin göstergesidir, çünkü çevre bilinciyle başlayan bu olayın Türkiye’de cinayetler, işsizlikler, anti-demokratik uygulamalar veyahut da diktatörlükle ilgili sorunların azaldığını, artık çevre ile ilgili kaygıların öne çıktığını gösteriyor. Bu ve benzeri olayların başlangıcıyla ilgili açıkçası gurur duyarım.’’

27 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.bianet.org