Radikal: ‘Bu Tayyip Erdoğan değişmez’

Eylemcilere “Bu işi bitirin, gözlerinizden öpüyorum” diyen Erdoğan, kendisini eleştirenlere ise “Bu Tayyip Erdoğan değişmez” cevabını verdi.

AKP GENEL BASKANI RECEP TAYYIP ERDOGAN,  TBMM GRUP TOPLANTISINDA

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Gezi Parkı’nda başlayıp tüm Türkiye’ye yayılan protestolarla ilgili konuştu. Erdoğan eylemcilere “Taksim başta olmak üzere çeşitli yerlerde gösteri yapan ve samimi duygularla oralara gittiğini kabul ettiğim gençleri özellikle buralardan ayırarak, ‘Artık bu işi bitirin’ diyor, gözlerinden öpüyorum. Ama bu işleri aynen terörize ederek devam ettirmek isteyenlere de diyorum ki, ‘Artık bu iş sona ermiştir, bundan sonra artık bunlara tahammül yoktur” mesajı verdi.

“Kusura bakmasınlar Gezi Parkı adından da anlaşıldığı gibi Gezi Parkıdır, işgal alanı değildir” diyen Erdoğan şunları dile getirdi:

İNATLAŞAN PARTİ DEĞİLİZ: Farklı toplum kesimleriyle inatlaşan bir parti asla olmadık. Yüzde 50’nin oyuyla da iktidara gelmiş olsak, kendimizi yüzde 100’ün iktidarı olarak gördük.

SOKAK NEYE TEPKİ VERDİ?: İnsanımızı bu gösterilere sevk eden saiklerin neler olduğunu, sokağın ne dediğini, en ince noktalarına kadar araştırıyor, tabloyu sağlıklı şekilde belirlemeye çalışıyoruz. Meşru taleplere, demokratik hak taleplerine bugüne kadar nasıl dikkatle kulak verdiysek, bundan sonra da yine dinlemeye, empati kurmaya devam edeceğiz.

TENCERE-TAVA İLE RAHATSIZ EDİYORLAR: Kamu malları zarar görmüş, halka hizmet veren otobüs durakları, belediye otobüsleri ağır şekilde tahrip edilmiştir. Araç kornoları, tencere, tava sesleriyle, gece geç saatlerine kadar atılan sloganlarla evlerinde insanlar rahatsız edilmiş, gürültü kirliliği oluşmuştur. Bu çevre değil mi?

TAYYİP ERDOĞAN DEĞİŞMEZ: Diyorlar ki ‘Başbakan geriyor, Başbakan sert, ’ biz hâlâ gelip bunların önünde diz çöküp ‘ne olur şu AKM’den şu paçavraları indirin, şu terör örgütü mensupların posterlerini indirin’ mi diyeceğiz? Zaten burada güvenlik güçlerimizin başta bu işe müsaade etmemesi gerekirdi. Bunların karşısında biz konuşunca ‘Başbakan sert konuşuyor…’ Buna sertlik diyorsanız kusura bakmayın, bu Tayyip Erdoğan değişmez.

EYLEMCİLER İSTİSMAR EDİLİYOR: Taksim Gezi Parkı’ndaki gösteriler, asıl amacı, hedefi, asıl çıkarılmak istenen kaosu örtmek için son derece sistemli şekilde kullanılan eylemlerdir. Şu anda dahi Taksim Gezi Parkı’nda ağaçlar için çevre için eylem yaptığını düşünen vatandaşlarıma buradan özellikle seslenmek istiyorum. Ambalajın üzerine ağaç koyarak, çevre hassasiyeti koyarak, birileri büyüyen, güçlenen Türkiye’yi yavaşlatmak istiyor.

SİZİ ALLAH İÇİN SEVİYORUM: Yaşı 20-25 olan AK Parti öncesi Türkiye’yi tecrübe etmemiş olan gençlere bazı hususları özellikle vurgulamak istiyorum. Ben sizi Allah için seviyorum. Sevgili gençler; bugün sahip olduğunuz imkânlar bundan 10,5 yıl önce hayali dahi kurulamayan imkânlardı.

YAKINIMIN GELİNİ YERDE SÜRÜKLENDİ: Başörtülü kızlarımızın, başörtülerinden tutmak suretiyle onları yerlerde süründürenler acaba bunun hesabını nasıl verecekler? İşte bu olaylarda bile maalesef çok önemli yakınımın gelinini, Başbakanlık ofisinin yakınında, yanında 6 aylık çocuğu, yerlerde süründürdüler. Kendisini taciz ettiler, çocuğunu da taciz ettiler.

CAMİDE İÇKİ İÇİLDİ: Bakın Gezi Parkı’nda aldığım haberler ne biliyor musunuz? Gezi Parkı pis kokudan geçilmiyor. Herhalde ne demek istediğimi anlamışınızdır. Bunlar çevrecilik adına yapılıyor. Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii’ne ayakkabılarla gireceksiniz, orada içeceksin ve bu ülkenin dini mabetlerine karşı bu saygısızlığı yapacaksınız, ne adına, çevre adına. Caminin müezzinini tehdit edeceksiniz, ondan sonra farklı şekilde konuşturacaksınız; ‘Böyle bir şey olmadı’ Ne olmadı? Bütün görüntüler elimizde. Cuma günü arkadaşlarımıza zaten bu görüntüleri vereceğiz.

KILIÇDAROĞLU ÇEKİLSİN: CHP Genel Başkanı’nı, hem Reyhanlı olaylarıyla irtibatı hem de bu çok tehlikeli toplumsal tahrikleri nedeniyle birkez daha ben istifaya davet ediyorum.

YAŞANANLAR SINAV: Yaşananlar medya için, sivil toplum örgütleri, çeşitli çevreler, sermaye grupları için açık bir sınavdır. Kimin nerede durduğu, kimin Türkiye, ekonomi , demokrasi için hangi tarafta durduğu görüldü.

Gezi için kritik görüşme bugün

Gezi Parkı olaylarının tüm ülkeye yayıldığı ilk günlerde Kuzey Afrika turuna çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile dün ilk kez biraraya geldi. Erdoğan bugün de Gezi Parkı’nı temsilen bir heyetle Ankara’da biraraya gelecek.

Başbakan Erdoğan, dün saat 17.00’de de Köşk’e çıkarak Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü. Görüşme 1 saat 15 dakika sürdü. Köşk’teki görüşmenin ana gündem maddesinin Gezi Parkı olayları olduğu öne sürüldü.

Gül ile Erdoğan’ın, olaylara ilişkin farklı tutumları açıklamalarıyla kamuoyuna yansımıştı.

Heyette kim var?

Başbakan Erdoğan, bugün saat 16.00’da da AK Parti Genel Merkezi’nde Gezi Parkı heyetiyle biraraya gelecek. Edinilen bilgiye göre Başbakan Erdoğan ile görüşecek isimlerden bazıları şöyle: “Tiyatro Sanatçısı Ahmet Mümtaz Taylan, Yönetmen Kutluğ Ataman, Gazeteci Hayko Bağdat, Prof. Dr. Hale Çağrıcı, Greenpeace Kampanya Sorumlusu Hilal Atıcı, Menajer Can Saban, Mimar Rümeysa Özel, Mimar Selva Gürdoğan, Taksim Platformu Sözcüsü Betül Tanbay, Helsinki Yurttaşlar Platformundan Emel Kurma, TEMA Kampanya Koordinatörü Göksen Şahin, Üniversite öğrencisi Nil Eyüboğlu, Taksim Dayanışma Platformu Sözcüsü Tayfun Kahraman, lise öğrencisi Turgut Ağabeyoğlu, sosyal medya uzmanı Zehra Öney, yayıncı Zülfikar Kürüm, Doç. Dr. İpek Akpınar ve eylemler sürecinde Başbakan’a yazdığı mektupla ses getiren AK Parti teşkilatı üyesi Bülent Peker.”

12 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr