Fıratnews: Hastanelerde eylemcileri fişliyorlar!

Ankara Kamu Hastaneleri Birliği tarafından hastanelere gönderilen bir talimatla “sağlık tesislerine başvuran hastalardan biber gazı, yanık, travma gibi şikâyetlerle başvuranların ayrı bir forma kaydedilmesi” istendi.

Taksim’deki Gezi Parkı direnişi nedeniyle İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere birçok şehirde polis ve göstericiler arasındaki çatışmalar sürerken Türk sağlık otoriteleri binlerce kişinin yaralandığı direnişe katılanları fişlemek için yeni bir çalışma başlattı. Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre Ankara Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından hastanelere gönderilen yazıda,“Sağlık tesislerine başvuran hastalardan biber gazı, yanık, travma gibi şikâyetlerle başvuranların ayrı bir forma kaydedilmesi” istenirken formlarda isim bölümünün yer aldığı görüldü. Talimata göre hastaneler yaralıların hastaneye nasıl ulaştığını da belgelemek durumunda.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, Sağlık Bakanlığının gönderdiği formlarla protestolara katılan kişileri dosyalamayı amaçladığını ifade ederek yaklaşık 1 haftadır günlük olan istenen bu bilgilerin polisle paylaşıldığı kuşkusunun bulunduğunu söyledi.

TTB de olayın ortaya çıkmasının ardından Kamu Hastaneleri Birliği Başkanlığına bir yazı göndererek “Sağlık tesislerine müracaat halinde tutulan normal kayıttan farklı bir formun hazırlanmış olması, içinde yaşadığımız toplumsal olaylarda yaralanan yurttaşların ayrıca tespit edilmek istendiği göstermektedir. Amaç bu olaylarda yaralananların sayı ve niteliksel durumunun öğrenilmesi ise söz konusu verinin hastanın isim bilgisi olmaksızın toplanması gerekir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaklaşık 2 haftadan bu yana yaşanan olaylarda TTB verilerine göre 3 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 785 kişi ise yaralandı. Yaralılardan 48’inin durumu ağırken 3 yaralının ise hayati tehlikesi bulunuyor. Protestolarda 10 kişi ise görme yetilerini kaybetti.

9 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com