Radikal: Arınç “Bunlar sivrisinek ısırığı kadar bizi ilgilendirir”

Bülent Arınç Uludağ Üniversitesi’nde konuşma yaparken dışarda bir grup öğrencinin protestosu vardı. Protestolar için ‘sivrisinek ısırığı kadar bizi ilgilendirir’ diyen Arınç, basının bu protestolara ilgisine de tepki gösterdi.

bulent-arinc

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç , Uludağ Üniversitesi’ndeki işadamı Hasan Öztimur’a ‘fahri doktora’, Bursa eski Valisi Şahabettin Harput’a da ‘fahri profesörlük’ unvanları verilmesi, işadamı Hasan Öztimur adına yaptırılan İnşaat Mühendisliği Bölümü binasının açılış törenlerine katılmak üzere dün Bursa’daydı.

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampusu’ndeki tören öncesi 15 kişilik öğrenci grubu törenin yapılacağı binaya girmek istedi. Bu öğrencilerin girişi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nde okumadıkları gerekçesiyle özel güvenlik görevlileri tarafından engellendi. Zaman zaman sert müdahalelerinde yaşandığı olayda, grupta yer alan öğrenciler, Gezi olaylarında yaşamlarının yitiren 6 kişiyle ilgili Arınç’a soru soracaklarını ve bunların yanıtını almak istediklerini söyledi.

Görevliler, öğrencilere cop ve kalkanlarla müdahale etti. Öğrenciler de 3 kez tekrarlanan müdahale sonrası oturma eylemi yaparken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, farklı bir güzergah kullanarak binaya girdi.

‘BUNLAR SİVRİSİNEK ISIRIĞI KADAR BİZİ İLGİLENDİRİR’
Törende konuşan Arınç, siyasi partilerin birbirlerinin düşmanı değil, rakipleri olduğunu vurgulayarak, “Rakipler de ancak birbirlerini böyle eleştirebilir, hedefe böyle varabilirler. Şimdi dışarıda sayıları 20-25′i geçmeyen gençlerimizin bizi protesto etmek için toplandıklarını biliyorum. Çok şükür biz korkak insanlar değiliz. Ne olduğunu bilsek de gözümüzü kırpmadan gideriz. Bunlar da sadece sivrisinek ısırığı kadar bizi ilgilendirir. Bunların hiçbirisine değer vermiyorum. Ama üzüldüğüm tek şey böyle bir güzelliğin içerisinde yaşarken birilerinin üzerlerine kötü ideolojilerin deli gömleğini giymiş olarak birilerini protesto etmek için sabahtan beri toplanmış olmaları. Sayıları 50 olsa Uludağ Üniversitesi’nin binde biri demektir. Elli bin öğrencisi olan bir üniversitede 50 kişinin bağırıp çağırması sinek ısırığı kadar kimseyi etkilemez” dedi.

İKİ SENE ‘ PKK ’ DEMESEK ÖRGÜT KENDİLİĞİNDEN ÇÖKERDİ
“Üzüldüğüm ikinci bir taraf da medyanın bunlara daha çok ilgi göstermesi” diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kim bağırdıysa kamera o tarafa döndürülüyor. Burada beş yüz kişi var. Dışarıda beş kişi bağırsa buradaki bütün kameralar onların arkasından koşacak. Türkiye ’deki habercilik anlayışı da bu. Terörle mücadelede yıllardan beri kafa yoruyoruz. Herkesi dinliyoruz. Bütün ülkelerdeki örneklere bakıyoruz. Bir örnek söyleyeyim. Bir ülkede sadece iki yıl o örgütün ismini anmadanhaberler yapılmış. İsmi anılmadığı için çatlamışlar ve örgüt dağılmış. İsmini andığınız zaman propagandasını yapıyorsunuz. Kamerayı çevirdiğiniz zaman propagandasını yapıyorsunuz. Üç kişi koşarken arkasından sen de koşarsan o amacına ulaşıyor. O yüzden elindeki lav silahıyla hedef aldığı binalara ateş edenler ne kadar kötüyse bu güzellikleri görmemek veya göstermemek için bir takım provakatif eylemeleri yapan da aynı hataya düşüyor. İki sene ‘PKK’ demesek bu ülkede, PKK kendiliğinden çökerdi. Ama bizim televizyonlarımızın bir kısmı kanlı kanlı, canlı canlı reality programı yapar gibi propagandayı kendiliğinden üstlendiği için bu örgütler yaşayabiliyor.”

“Siz de böyle yapıyorsunuz ey Bursa’nın güzel basını” diyen Arınç, “Gazeteciler Cemiyeti Başkanı da burada beni dikkatle dinliyor. Tasvip etmeseniz bile bu sözlerim kulağınızda kalsın. Dışarıda beş kişi bağıracak diye tetikte olmayalım. Siz buraya bakın. Hasan Öztimur’a bakın, Şahabettin Harput’a bakın, rektöre bakın, dekanlara, profesörlere bakın. İlim okumak için bu üniversitelere yıllarını vermiş tertemiz şerefli insanların katkılarına bakın” diye konuştu.

DHA – Serhat TEZCAN / Selahattin BUDAKOĞLU

25 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr