Taraf: HÜP, “Bizim bir ilgimiz yok” dedi

Hukukun Üstünlüğü Platformu (HÜP), 10 gazete ve 12 internet sitesi hakkında 20 Eylül 2013 tarihinde yapılan suç duyurusuyla bir ilişkilerinin olmadığı belirtti.

esragoncu

Hukukun Üstünlüğü Platformu (HÜP), 10 gazete ve 12 internet sitesi hakkında 20 Eylül 2013 tarihinde yapılan suç duyurusuyla bir ilişkilerinin olmadığı belirtti. 20 eylülde Çağlayan Adliyesi’ne giden yaklaşık 15 avukat, Taraf, Cumhuriyet, Hürriyet, Aydınlık, Özgür Gündem, Yurt, Evrensel, BirGün, Sol, Sözcü gazeteleri ve taraf.com.tr, cumhuriyet.com.tr, hurriyet.com.tr, milliyet.com.tr, sol.org.tr, odatv.com, aydinlikgazete.com, ozgurgundem. com, yurtgazetesi.com.tr, evrensel, birgun. net, sozcu.com.tr internet siteleri hakkında Gezi eylemleri sırasında yaptığı haberler nedeniyle ‘suç işlemeye tahrik’, ‘suçu ve suçluyu övme’, ‘kanunlara uymamaya tahrik’ suçlarından soruşturma açılmasını talep etti. Çağlayan Adliyesi önünde suç duyurusu hakkında yapılan basın açıklaması ise Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkan Yardımcısı Esra Göncü tarafından okundu. Göncü, açıklamasında “medya kuruluşlarının, bir program dahilinde seçimle iş başına gelmiş meşru hükümeti devirme gayretiyle toplumu manipüle edici yalan ve kasıtlı haberler yaptığını” iddia etti.

Hukukun Üstünlüğü Platformu ise bu başvuru ile bir ilgisinin olmadığını belirtti. Twitter hesabından açıklama yapan Platform yetkilileri, “20 eylül 2013 tarihinde Çağlayan Adliyesi önünde yapılan basın açıklaması ve Gezi Parkı eylemlerine yönelik suç duyurusu; bir kısım yazılı görsel basın organları, sosyal medya ve internet medyasınca “Hukukun Üstünlüğü Platformu’nca gerçekleştirilmiştir” şeklinde beyan ve haberler yapılmıştır. Yapılan basın açıklaması ve suç duyurusu, kurumsal olarak Hukukun Üstünlüğü Platformu’nca yapılmamıştır. Sayın meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ederiz” dedi. Hukukun Üstünlüğü Platformu, Adalet Ve Hukuk Derneği, Ak Avukatlar, Boğaziçi Avukatlar Derneği, Denge Hukuk Derneği, Huder, Hukukçular Derneği, Hukukun Üstünlüğü Derneği, Mizan Hukuk Derneği, Uluslararası Hukuk Birliği, Tüm Huder, Hukukçular Birliği Derneği, Hanım Hukukçular Derneği, Avukatlar Birliği Grubu, Yargıda Reform Grubu’nun biraraya gelmesinden oluşuyor.

24 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; taraf.com.tr