Evrensel: ‘Cami-Cemevi inşaatını mühürleyin’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mamak Belediyesi’nden Cami- Cemevi inşaatının mühürlemesini istedi. Proje için ruhsatın Gençlik Merkezi olarak alındığını belirten Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, “Minareyi çalmışlar ancak kılıfı yanlış uydurmuşlar. Acilen inşaat mühürlenmeli” dedi.

cami-cemevi

Mamak Belediyesi’ne gönderilen yazıda, Tuzluçayır-Kartaltepe’de yapımına başlanan Cami-Cemevi projesinin, belediye tarafından verilen ruhsatın kullanma amacına uygun olmadığı ifade edildi. Yazıda, projenin gerçekleşeceği 2 parsele ilişkin düzenlenen Mamak Belediyesi tarafından 06 Eylül 2013 tarih ve 549 sayılı yapı ruhsatının kullanma amacının “kültürel tesis alanı” olduğuna dikkat çekildi.

12 Temmuz 2013 tarihli Ankara Büyükşehir Belediye Meclisince onaylanan nazım imar planında da anılan parselin kullanımının “kültürel tesis alanı”nda kaldığı tespit edildiği, yapı ruhsatının ise Gençlik Merkezi olarak verildiği belirtilen yazıda, buna karşın inşaatına başlanılan yapının cami-cemevi olduğu kaydedildi. Yazıda, “Cami-cemevi yapısının kültürel tesis alanında yer almaması gerektiği açıktır. Bu nedenle Belediyenizce inşaatın mühürlenmesini ve Kurumumuza bilgi verilmesini talep ederiz” denildi.

‘MİNARENİN KILIFI YANLIŞ’

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Mamak Belediyesi’nin inşaatı mühürlemesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:“Ruhsat gençlik merkezi olarak verilmiş, ama herkes biliyor ki orada halkın da istemediği bir Cami ve cemevi yapılıyor. Acilen inşaatın mühürlenmesi gerekiyor. Ruhsat geçersiz. Minareyi çalmışlar ancak kılıfı yanlış uydurmuşlar. Toplumun hassas olduğu inançlar konusunda, halkın katılımı olmalı. İnançlar teknik bir inşaat sorunu olarak görülemez. Belediye, ruhsata uygun olmayan her inşaatı mühürlemekle görevlidir. Ruhsat cami ve cemevi inşaatı için uygun değildir. Belediyeye yazı yazdık. Yerinde de tespit gerçekleştireceğiz.”

24 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net