Sendika.org: Ali İsmail Korkmaz iddianamesi kabul edildi ‘Katillere ağırlaştırılmış müebbet yok’

Ali İsmail Korkmaz’ın cinayetine yönelik hazırlanan iddianame kabul edildi. Bir polisin de içinde bulunduğu 5 tutuklu sanık hakkında müebbet istenirken 3 polis sanık hakkında ‘öldürme suçuna yardım’dan 10 ila 15 yıl tutuklaması istendi. Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz, tüm sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezasının uygulanması gerektiğini dile getirdi.

aliismail

Eskişehir’deki direnişte 2 Haziran gecesi sopalarla ve tekmelerle darp edilerek saldırıya uğrayan ve 10 Temmuz’da yoğun bakımda hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz cinayetinin iddianamesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Kabul edilen iddianameye göre Ali İsmail Korkmaz cinayetinden tutuklu sanıklar polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırıncı İsmail Koyuncu, akrabaları Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever ile 15 Ağustos’ta tutuklanan Ebubekir Harlar ‘kasten adam öldürme’ suçundan müebbet ile yargılanacak.  İfadeleri alınıp serbest bırakılan polis memurları Şaban Gökpunar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut (36) ise ‘yardım etme’ suçundan 10 yıldan 15 yıla hapis istemi ile yargılanacak.

Gürkan Korkmaz: ‘Ne şiş yansın ne kebap mantığı’
Konuyla ilgili Sendika.Org’a konuşan Gürkan Korkmaz, tutuksuz polislerin yardım etme suçundan yargılanacak olmasını polisi koruma içgüdüsü olarak değerlendirdi:

Fırıncılar polise yardım ettiklerini söylerken kasten adam öldürme suçundan yargılanıyor. Tutuksuz polisler ise suçluya yardım etmekten yargılanıyor. Roller karışmış durumda. Ne şiş yansın ne kebap’ mantığı mevcut. Sanıklar polis olmasaydı acaba aynı şey mi olacaktı? Maalesef adalet sistemimizde polisler korunuyor.”

Korkmaz ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 82. maddesinde adam öldürme suçunun nitelikli hallerinin belirtildiğini, buna göre cinayetin tasarlanarak, canavarca hisle ve eziyet çektirererek, silah kullanarak, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenmesinin ağırlaştırılmış müebbet gerektirdiğini söyledi. Korkmaz, bu nitelikler iddianamede yer almadığı için 5 sanığın ağırlaştırılmış müebbet yerine müebbetle yargılanacağını, müebbet cezasının da iyi hal indirimine gitme tehlikesi olduğunu açıkladı.

Ali İsmail’i savunmak için yüzlerce başvuru var
Korkmaz ailesinin avukatlığını Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun da aralarında bulunduğu Ankara, Eskişehir ve Hatay barolarına kayıtlı 13 avukat üstleniyor. Dosyanın, dahil olmak isteyen tüm kişi ve kuruluşlara açık olduğunu söyleyen Korkmaz, Ali İsmail Korkmaz’ı savunmak için yüzlerce başvuru olduğunu belirtti. Duruşma tarihi 1 ay içinde açıklanacak.

24 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org