Başka Haber: Kayseri’de eylemcilerden savunma “Yalan mı?”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi eylemleri sırasında ‘Camide içki içtiler’ sözüne karşılık Kayseri’deki eylemde ‘Başbakan yalan söylemeye devam ediyor’ diyen eylemciler hakkında ‘müşteki’ sıfatıyla şikayetçi olduğu davanın ilk duruşması bugün görüldü.

kayseri

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Kayseri Şube Başkanı Ali Yıldırım ve Emek Partisi Kayseri İl Yöneticisi Ümit Kartal’ın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Kayseri 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Dava öncesinde adliye önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Yıldırım ve Kartal’ın da aralarında bulunduğu kişiler üzerinde “Tayyip Erdoğan’ın “Camide içki içtiler” sözüne karşılık “Başbakan yalan söylüyor” dediğimiz için yargılanıyoruz! Tarihin en kısa savunmasını yapıyoruz: Yalan mı?” yazan bir pankart açtı.

Davanın geçmişi

Kayseri’de, Taksim’de polisin yaptığı saldırıları ve hükümetin tutumunu eleştirmek için bir araya gelen kitleye, sendika ve siyasi parti temsilcileri konuşmalar yaptı. Burada yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan’ın‘Camide içki içtiler’ sözünü hatırlatan Emek Partisi Kayseri İl Yöneticisi Ümit Kartal’a ‘görevli memura görevinden dolayı alenen hakaretten’ dava açılmıştı.

Ümit Kartal, “Başbakan’a ‘Yalan söylemeye devam ediyor’ dediğimi kabul ediyorum. Bunun bir suç olmadığını biliyorum. Başbakan eğer ‘görevli memur’ ise, görevlerinden biri de halkı doğru bilgilendirmektir. Demokratik ülkelerde iktidarlar eleştirilebilir. Yalan söyleyene, ‘yalan söylüyorsun’ demenin suç olduğu ülkeler için ‘demokratik’ tanımı yapılamaz” demişti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Kayseri Şube Başkanı Ali Yıldırım da aynı davada ‘Başbakan’ın söylediği 4 sözden 3’ü yalan’ dediği için sanık durumundaydı.

Hıdır Tok
24 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; baskahaber.org