DHA: Fikret Orman’dan olaylı derbi sonrası ilk açıklama

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, siyah beyazlı kulübün Akaretler’deki binasında yaptığı basın toplantısında, dün oynanan Galatasaray derbisinin uzatma dakikalarında yaşanan olaylar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Orman, basın açıklamasının başında konunun dağılmaması için soru almayacağını belirtirken, şunları söyledi:

fikret orman

“Beşiktaş Kulübü’nün dün yaşanan olaylarla ilgili kurumsal görüşünü açıklayacağım. Öncelik Beşiktaş Jimnastik Kulübü, isminden de anlaşılacağı üzere bir spor kulübüdür. Benim konularla ilgili açıklamalarım da sporla alakalı olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Beşiktaş Kulübü başkanlık makamı da ne savcılık makamıdır, ne de emniyet makamıdır. Dün akşam yaşanan olaylarda organize bir durum var ise yetkili kurumlar bunları ortaya çıkarır. Bize düşen görev, yetkili kurullara yardım etmektir. Biz konu ile ilgili gerekli suç duyurularında bulunduk. 90 artı 2. dakikaya kadar Türk futbol tarihinin en yüksek seyirci kapasitesine sahip bir derbi maçı en ufak olay olmadan devam etmiştir. Taraftarımızın sahaya peçete bile atmadan takip ettiği bir müsabaka izledik. Karşılaşmada hiçbir taşkınlık yaşanmadı. Türk futbol tarihinin en kalabalık derbisinin son bölümünde yaşanan olayları taraftarlarımız ıslıkları ile protesto etmişlerdir. Olayların başladığı anda taraftarımız tepkisiz kalmamış ve yaşananları ayıplamıştır. Bu olayların içine giren kişiler tespit edilerek, bunlardan hesap sorulmalıdır. Bu olaydan en çok zararı Beşiktaş Kulübü görmüştür. Yönetime geldiğimiz günden bu yana taraftarlarımız ile olan duruşumuz çok nettir. Biz hiçbir gruba taviz vermeyen bir yönetim anlayışına sahibiz. Tüm taraftar gruplarımıza eşit mesafedeyiz. Geçen sezon kapalı tribünümüzün boş kalmasını göze alarak bu duruşumuzu ortaya koyduk. Dün mağdur olan taraf Beşiktaş Kulübü’dür. Dünya’nın birçok ülkesinden, Anadolu’nun birçok şehrinden maçı izlemeye gelen taraftarımız mağdur olmuştur. Bu kadar güzel bir şölenin yaşandığı bir günde ortaya çıkan fotoğraf beni de çok üzmüştür. Bu işten en çok zararı Beşiktaş gördü. Dün çıkan olaylarda ayrıca hiçbir kamu malına zarar verilmemiş, hiçbir polis aracı yakılmamıştır. Futbol takımımız sahadayken başlayan olaylar, takımların içeri girmesi ile daha da alevlenmiştir.”

Beşiktaş Kulübü’nün, savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu da açıklan orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşananlar hepimizi derinden üzmüştür. Beşiktaş Kulübü bugün savcılığa suç duyurusunda bulunarak tüm gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmiştir. Kulübümüz bu kişiler hakkında tazminat davası da açacaktır. Ayrıca maçın güvenliğini sağlayan şirket ile de sözleşmemizi feshedeceğiz. Dünyanın hiçbir yerinde taraftarları tutmak için görevli insanların taraftarlardan kaçtığı görülmemiştir. Böyle bir komediyi hiçbir yerde görmedim. Yeni stadımızda Kart 1903′ü olamayanlara bilet veya kombine satışı yapmayacağız. Bize bu zararı verenleri bir daha stadımızda görmek istemiyoruz. Dün akşam son dönemlerde oldukça formsuz olan bir hakemin de bu maça nasıl atandığını bilmiyorum. Ancak hakem maçı çığırından çıkaracak kararlar verse de, rakip oyuncular taraftarımızı tahrik edecek hareketler yapsa da, sahaya atlamak kimsenin haddine değildir. Bu kişilerin ceza alması konusunda elimizden gelen desteği gerekli kurumlara vereceğiz.”

Başkan Orman, Olimpiyat Stadı’ndaki eksikliklerle ilgili de, “Olimpiyat Stadı’nın böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmaya müsait değildir. Bu stadı biz bu sezon kiralayarak kullanıyoruz. Ancak belirli yerler için 150 bin TL’lik harcamalar yaptık. Kiracı olduğumuz bir yerdeki tüm eksikleri biz gideremeyiz” diye konuştu.

Toplu bilet dağıtımı yapılmadığını vurgulayan Orman, Beşiktaş Kulübü’nün mağdur olan taraf olduğunu da belirterek, şunları söyledi:

“Bizim olduğumuz yerde toplu bilet dağıtımı olmaz. Bize bu palavraları atanlar zamanında bu işleri yaptıkları için bizi de kendileri gibi sanıyorlar. Biz misafirlerimize parasını vererek biletlerini aldık. Sponsorlarımıza verilen biletlerin de ne olduğu tek tek kayıtlıdır. Biz sahaya taraftarlarımız girmesine kesinlikle taviz vermeyiz, ancak bu durumu sağlamak da emniyetin görevidir. Beşiktaş Kulübü bu konuda mağdur olan taraftır. Kulübün yaşananlar sonrası fazla bir ceza alacağını sanmıyorum. Futbol Federasyonu’nun ve kurumlarının vereceği kararları yakından takip edeceğiz. Mağdur olanın cezalandırılmasına müsaade etmeyeceğiz. Göreve geldiğimiz günden bu yana hakem hataları konusunda birçok haksızlık yaşadık. Ancak Beşiktaşlıların içleri rahat olsun. Ben ve arkadaşlarım Beşiktaş’ın menfaatlerini sonuna kadar savunacağız. Beşiktaş şu anda ligin lideridir ve bu sene şampiyon olacağız. Camiamız daha fazla kenetlenecek. Daha büyük sponsorluk anlaşmaları imzalayacağız. Beşiktaşlılar kulüpleri ile dayanışma halinde olacaklardır. Dün Olimpiyat Stadı 80 bin değil de 280 bin kapasiteli olsaydı taraftarlarımız yine stadı dolduracaklardı. Biz Türkiye’nin en köklü ve en büyük çınarıyız. Beşiktaş için bu yaşananlar kayadan bir parça toz almaktır. Biz buradayız ve kanımızın son damlasına kadar savaşacağız.”

Övünç Özden-Ali Danaş
23 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;dha.com.tr