Hürriyet: Bekir Bozdağ “Dolmabahçe Camisi’nde torbalara idrar boşaltılıp oralara konuldu”

Bozdağ: Müezzin soruşturmanın selameti açısından gitti

bekir bozdağ

baskahaber.org

Gezi olayları sırasında eylemcilerin sığındığı Beşiktaş’taki Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nin müezzini Fuat Yıldırım’ın olaylardan üç ay sonra görev yerinin değişmesi kamuoyunda büyük yankı yaratmıştı. Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, müezzinin görev yerinin değişmesinin “soruşturmanın selameti açısından” yapıldığını açıkladı. Bozdağ, ayrıca müezzin Yıldırım’ın “Camide içki içilmedi” açıklaması yapmadığını da söyledi.

“MÜEZZİNİN İÇKİ İÇİLMEDİ AÇIKLAMASI YOK…”

Bozdağ, Samanyolu Haber’de katıldığı canlı yayında Dolmabahçe Camii müezzininin görevine geri dönüp dönemeyeceğine ilişkin soruyu cevaplandırdı.

Bozdağ’ın şöyle konuştu:

“Müezzinin içki içilmedi diye açıklaması zaten yok. Gazeteler o başlık altında verdiler. Orada bir cami bugüne kadar olmadık bir şekilde ayakkabılar ile giriliyor orada içki içiliyor, orada afedersiniz torbalara idrar boşaltılıp oralara konuluyor”.

“CAMİDE GAYRI MEŞRU ŞEYLER OLDU. GÖREVLİNİN BUNA KARŞI YAPMASI GEREKENLER VARDI”

Olaylar sırasında Bezm-i Alem Valide Sultan camisinde “gayrı meşru şeyler” yaşandığını da iddia eden Bozdağ, “Orada görevli olan kişilerin bunlarla ilgili yapması gerekenler var. Bunlar kamu görevlileri, kendi görev yaptığı yerlerle ilgili birtakım işler olduğu zaman yapması gereken mükellefiyetler var.”

“SORUŞTURMANIN SELAMETİ AÇISINDAN…”

Camide yaşananlar konusunda soruşturmalar bulunduğunu da hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Müezzin ile ilgili konu soruşturmalar devam ediyor. Görevine ilişkin kısımlar ile ilgili soruşturmalar devam ediyor” dedi.

Bozdağ şöyle konuştu;

“Orada bir takım incelemeye soruşturmalar devam ediyor. Soruşturmanın selameti bakımından idare tedbirler alıp uygular. Sözünden mütevellit bir değerlendirme yapılmış değildir.”

Bozdağ, “Müezzinlerde bir görev sınırlaması yok. Başka yerde görevine devam edebilir, süreç içinde netleşecektir. Konuyla ilgili farklı bir yerde görevlendirilmesi cezalandırılma değil, pek çok imam müezzin bir yerden bir yere görevlendirilebiliyor” diye konuştu.

“MÜFTÜ 5 YILINI DOLDURDU”

Beyoğlu Müftüsü Recai Albayrak’ın görev yerinin değişmesinin nedenini ise “görev süresinin dolması” olarak açıklamayan Bozdağ, “Müftü beyin o olayla alakası yok. 5 yıllık görevi süresi yönetmelikte azami görev süresini doldurduğu için rotasyona tabi olduğu için bir başka yere gidecektir” dedi.

23 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;hürriyet.com.tr