Fıratnews: BDP ‘kadın düşmanı’ programdan dolayı TRT’yi kınadı

BDP Kadın Meclisleri, TRT’de program yapan Ömer Tuğrul İnançer’in kadınlara yönelik “nefret üreten” söylemlerinden dolayı TRT’yi kınadı.

BDP Kadın Meclisleri yaptığı yazılı açıklamada, “TRT’de program yapan Ömer Tuğrul İnançer, neredeyse yaptığı her televizyon programında kadınlara yönelik nefret söylemi üretmekte ve kadın düşmanı zihniyeti meşrulaştırmaktadır. Daha vahim olanı ise bunu devletin televizyonu olan TRT’de yapıyor olmasıdır” dedi.

Açıklamada, daha önce de TRT ekranlarında ‘Hamile kadınlar sokağa çıkmasın, hamile kadınların sokağa çıkması terbiyesizliktir’ diyen Ömer Tuğrul İnançer’e herhangi bir yaptırım uygulanmadığı kaydedildi. BDP, “Kadın örgütlerinin tüm tepki ve şikâyetlerine rağmen RTÜK tarafından, bırakın programın yayından kaldırılması, herhangi bir ceza bile almamıştır” diye belirtti.

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi: “Bu tutum hükümetin ve yayın politikasından sorumlu olduğu devlet kanalının bu nefret söylemini desteklediğini ve bu programların bilinçli olarak yaptırıldığını düşündürmektedir.

İnançer, bu durumun verdiği rahatlıkla, hiç çekinmeden kadın düşmanı söylemlerine devam etmektedir. Son olarak sarf ettiği “Ekonomik özgürlük aldatmasından vazgeçin, ben kocama muhtaç değilim deyip ailesini dağıtıyor, kocama muhtaç değilim diyor ama elin adamının patronun hizmetinde çalışmayı haysiyetine uygun buluyor, eş yoktur, eşitlik yoktur, benimle eşit değil ki eşim olsun, o benim zevcemdir” sözleri, söz konusu şahsın kadın düşmanlığıyla hakaret ve nefret söylemi alışkanlıklarına yeni bir örnek oluşturmuştur.

Bu kadın düşmanı nefret söylemleri, kabul edilemez boyutlara ulaşmış kadın katliamlarının arkasındaki zihniyeti yansıtmaktadır. Bu zihniyet kadınların katledilmesinin nedeni olarak eril şiddeti değil kadınların sokağa çıkmasını, çalışma yaşamına katılmasını ve iradesiz kılınmasına boyun eğmeyişini gören zihniyettir.

Biz kadınlar olarak bu zihniyeti asla kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Bu zihniyete karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yurttaşlarına yönelik eşitlikçi ve kapsayıcı bir çizgide yayın yapmakla yükümlü bir kamu kuruluşu olan TRT’yi kadın düşmanı programlarından dolayı kınıyoruz. TRT’nin, her programında kadınların erkeklerle eşit olmadığını söyleyen, kadınlara hakaret eden, kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştıran ve tüm bunlara dini kılıflar uyduran bu ve buna benzer tüm programları bir an önce yayından kaldırması gerekmektedir. Ömer Tuğrul İnançer’in bundan sonra, TRT’de tek bir program dahi yapması, TRT’nin kadın düşmanı bir tutum sergilediğinin göstergesi olacaktır.”

23 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;firatnews.com