Cumhuriyet: ‘Gökçek’in amacı oyalamak’

Şehir Planlama Uzmanı Tahir Çalgüner ODTÜ Ormanı’ndan geçecek otoban projesini değerlendirdi.

melih gökçek

Şehir Planlamama uzmanı Tahir Çalgüner, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “ODTÜ’de tünel yapacağız. Büyükşehir Belediyesi tünelin maliyetli olacağını belirtiyordu ‘tünel dışı alternatifler de olabilir’ diyordu ancak belediyeyi ikna ettik, şu anda tünel konusunda hemfikiriz” dediği yolun tartışılan yol olmadığını da belirterek, “Kelime oyunu yapıyorlar” dedi. Çalgüner, ODTÜ Ormanı’ndan geçecek otoban projesine ilişkin, “Melih Gökçek kamuoyu muhalefeti ve duyarlılığını noktasal hedeflere yöneltiyor. Buradaki amacı kamuoyunu oyalamak” dedi.

Çalgüner, projeyi Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. ODTÜ Ormanı’ndan geçecek projenin üst plan niteliğindeki 2038 Ulaşım Ana Planı ile doğrudan ilişkili olduğunun altını çizen Çalgüner şunları söyledi:

“Onlarca kentsel projeye önceden start vererek öncelikle meslek odalarının bunlara dava açmasını sağladı. Açılacak davalar ve devam eden davalar var. Aslında tüm bu davaların kaderi ‘üst plana’ uygunluktan geçiyor. Bu plan çalışması daha devam ediyor.

Planlama ve şehircilik hukukunun altın kuralı olan, plan kademelenmesine göre, ‘alt ölçekli planlar’ üst ölçekli planla uyumlu olmak zorunda. Eğer değilse bu şekil (usul) şartından dolayı, tüm alt ölçek davaları kaybeder.”

Otoban projesinin de bu nedenle üst plana uygunluk taşımadığını dile getiren Çalgüner, Gökçek’in proje tartışıldığı sırada Ulaşım Ana Planı hakkında hiç konuşmamasına dikkat çekti.

Çalgüner, “Kamuoyunun gündemine gelmesinden de çekiniyor. Zamanını ve zamanlamasını kendisinin saptadığı bir anda bu çalışmayı, devam etmekte olan dava dosyalarının içine koyacak. Böylelikle bir taşla onlarca kuş vuracak” diyerek, üst plana aykırı tüm büyükşehir projelerinin Ulaşım Ana Planı’yla aklanacağını savundu.

“Yani yakın dönemde açılan başta AOÇ, ODTÜ yolu ve Teleferik projesi gibi birçok dava Gökçek’in lehine sonuçlanabilir” diyen Çalgüner, “Gökçek, bir anlamda ‘şekil hukukçuluğu’ yapıyor” dedi.

Mert Taşçılar
23 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;cumhuriyet.com.tr