Cumhuriyet: Liseliler Türkiye’nin dört bir yanında durdu

Milli Eğitim Bakanlığının, liseli öğrencilere evlilik vizesi vermesi ve devam zorunluluğunun 10 güne indirilmesi, Atatürk ilke ve inkılaplarının müfredattan kaldırılmasına liselerden tepki geldi. TGB Liseli öncülüğünde Türkiye’nin dört bir yanında Atatürk büstünün karşısında #duranliseli eylemleri gerçekleştirildi.

duranliseli

Eylem sonrası açıklama yapan TGB Merkez Liseli Bürosu; ”Henüz yeni başlıyoruz. Geleceklerini çaldığınız liseliler geleceklerini ellerine alıyor. Bu eylemler de gösteriyor ki bu saatten sonra ayağa kalkan gençliği hiçbir irade yerine oturtamayacaktır. AKP, liselere karşı eylemlerini devam ettirirse, bizim eylemlerimiz de daha da büyüyerek devam edecek ve liseler birer direniş mevzisine dönüşecektir.” dedi.

Bazı okullarda eyleme tüm öğrencilerin katılması ile onları şaşkınlıkla izleyen müdürün ilginç fotoğrafları ortaya çıktı. Eylem, İstanbul’dan Karabük’e, Sivas’tan Antalya’ya kadar pek çok ilde gerçekleştirildi. Ordu Lisesi’nde eylemi yapan liselilerin, okul müdürünce tehdit edildiği iddia edildi.

22 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;cumhuriyet.com.tr