Etha: ‘Biz halk olarak buradayız’

Nurhak’ta Gezi direnişi nedeniyle başlatılan soruşturmaya tepki gösteren demokrasi ve barış güçleri, “Biz halk olarak buradayız. Dün nasıl Nurhak sokaklarında yürüyebildiysek, yarın da saldırılar karşısında demokratik tepkimizi göstereceğiz” dedi.

Maraş’ın Nurhak ilçesinde Eğitim-Sen’in çağrısıyla yapılan açıklamada, Gezi direnişi nedeniyle Nurhak’ta başlatılan soruşturmalara tepki gösterdi, “Biz halk olarak buradayız. Dün nasıl Nurhak sokaklarında yürüyebildiysek, yarın da saldırılar karşısında demokratik tepkimizi göstereceğiz” dedi.

Eğitim-Sen Temsilciliği önünde bir araya gelen sloganlarla Postane Kavşağı’na yürüdü. Eğitim-Sen üyelerinin yanı sıra ESP, SKM, Tüm Bel-Sen, Nurhak ve Çevre Köyleri ile Doğal Hayatı Koruma Derneği üyelerinin de katıldığı eylemde sık sık, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Savaşa değil, eğitime bütçe”, “Zorunlu din dersi istemiyoruz”, “Antakya halkı yalnız değildir” sloganları atıldı.

Eğitim-Sen Nurhak Temsilcisi Ebu Hamza Çelik yaptığı açıklamada, hükümetin Ortadoğu’daki savaş politikalarını protesto etti, “3 Kasım 2002′de iktidara gelirken ‘komşularla sıfır sorun’ diyen AKP hükümeti, aradan geçen 11 yılda ülkesini komşularıyla değil sıfır sorun, savaşın eşiğine getirmiştir” dedi.

Hükümetin, Suriye’deki iç savaşta ÖSO çetelerine verdiği desteğe dikkat çeken Çelik, “Bizler eğitim emekçileri ve duyarlı Nurhak halkı olarak kirli savaşın bir an önce durdurulmasını ve çetelerin ülke topraklarından çıkarılmasını ve Suriye’nin geleceğinin Suriye halkı tarafından belirlenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Çelik, iktidarın kendi yaşam biçimini halka dayattığını belirtti, “Okullarda din derslerinin haftalık 6-7 saate çıkarılması ve buna istinaden 3 binin üzerinde din öğretmeni atanması halkın haklı isyanını durduramayacaktır. Buradan hükümeti uyarıyoruz; bu halk bu oyunlara gelmez” dedi.

Haziran Ayaklanması’na dikkat çeken Eğitim-Sen Nurhak Temsilcisi Ebu Hamza Çelik, son olarak şunları söyledi: “İlçemiz de yapılan Gezi eylemlerine yönelik soruşturma ve gözaltı saldırıları yapanlar şunu bilsin ki; sadece İstanbul’da 2.5 milyon insanın katıldığı gösteriler meşrudur, haklıdır. Biz halk olarak buradayız. Dün nasıl Nurhak sokaklarında yürüyebildiysek, yarın da saldırılar karşısında demokratik tepkimizi göstereceğiz.”

Açıklamanın ardından Eğitim-Sen binasına yürüyen kitle dağıldı.

21 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr