Radikal: Kılıçdaroğlu, Abdullah Cömert meydanında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hatay’ın Samandağ ilçesinde düzenlenen mitingde konuştu.

chp

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Samandağ İlçesi’nde coşkulu bir şekilde karşılandı. Yol kenarında bekleyen binlerce kişi, bereket ve uğur getirmesi için Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu otobüse pirinç attı, kolonya döktü. Çiçekler de atılan otobüsten Samandağlıları selamlayan Kılıçdaroğlu, Hz. Hıdır Türbesi’ni ziyaret edip dua etti. Kılıçdaroğlu, ardından Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in adının verildiği meydanda halka hitap etti. Yaklaşık 10 bin kişiye konuşan Kılıçdaroğlu, CHP’nin barışın, özgürlüklerin ve yurttaşların teminatı olduğunu söyledi. CHP’nin geleceğin ve gençlerin de güvencesi olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, inancı, kimliği ne olursa olsun herkesi CHP’ye davet etti. Türkiye’nin yol ayrımında olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu;

“Bir Cumhuriyet’ten yana olanlar, bir de karşı olanlar… Ülkeyi çağ dışına götürmek isteyenler var. Türkiye’yi aydınlık geleceğe taşımak isteyenler, kadın erkek eşitliği olsun, kadının sosyal hayatta daha fazla yer almasını isteyenler, gençlerimizi ülkemizin güvencesi olsun diyenler, DYP’li, ANAP’lı, Demokrat Partili, tamamıyla iyi niyetle geçmişte Ak Parti ’ye oy veren bütün yurttaşlarımızı demokrasiden özgürlükten yanaysanız, Cumhuriyetin yanındaysanız o zaman adresiniz CHP’dir.”

3 DEVRİM

Türk siyasetinde en büyük değişimin son 3 yılda CHP’de yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti;

“Açık yüreklilikle söylüyorum. Bir siyasi partide olmayan hatta Avrupa’da bile bazı ülkelerde olmayan yüzde 33 cinsiyet kotasını getirdik. Kadınlarımız artık siyasette daha fazla yer alacak. Yüzde 10 gençlik kotasını getirdik hiçbir partide yok. Bütün gençleri istisnasız CHP Genel Başkanı olarak kucaklıyorum, gelin CHP’ye. Demokrasi mi, özgürlük mü istiyorsunuz, üniversitelerde söz ve karar yetkim olsun mu istiyorsun. Meydanlarda özgürce türküler söylemek istiyorum mu diyorsun. Siz gençler Türkiye’nin umudu, geleceğimizin Cumhuriyetimizi güvencesiniz. Sizlere yürekten inanıyorum. Cumhuriyet tarihinde üç büyük devrim olmuştur. Birinci devrim Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşudur. Cumhuriyeti kuranlar, yetkiyi Padişah’tan alıp, halka verdiler. İki, çok partili hayata geçen yine CHP’dir. Kendi düşüncesiyle kendi öngörüsüyle çok partili hayata geçmiştir. 1950’de Demokrat Parti seçimi kazanıp İnönü seçimi kaybedince gazeteciler İnönü’ye ’Seçimi kaybettiniz’ diye sordular. İnönü de ’Evet seçimi kaybettim benim yenilgim en büyük zaferimdir. Çünkü ben demokrasiyi getirdim’ diyerek tarihi bir cevap vermiştir. Üçüncü devrim bir demokrasinin olmazsa olmazı sosyal demokrasidir. Sosyal demokrasiyi de ülkeye getiren merhum Bülent Ecevit’tir. Türkiye’nin üçüncü devrimcisi Ecevit’tir. Şimdi dördüncü büyük devrime beraber adım atmak zorundayız. Dördüncü devrim özgürlük devrimidir. Var mısınız? Dördüncü devrimde diktatör yok, baskı yok. Baskı özgürlüğün karşısında dayanamaz istediği kadar Recep Tayyip Erdoğan baskı yapsın. Gezi’de Taksim’de bu ülkenin gençleri onun fiyakasını bozdular. Taksim’de gençlerin üzerine TOMA ile gittiler, sopayla yürüdüler gençler yılmadı. Plastik mermi ile yürüdüler gençler yılmadı. Çünkü onlar evrensel haklarından söz ediyordu, daha fazla özgürlük diyorlardı. Demokrasiyi savunmak ne zaman suç oldu, özgürlükleri savunmak ne zaman suç oldu. Bu suç ise CHP Genel Başkanı olarak ben suç işliyorum daha fazla demokrasi daha fazla özgürlük diyorum, gücün yetiyorsa gel bakalım. Çağdaş, aydınlık bir Türkiye için güzel bir Türkiye için çağdaş bir Türkiye için güçlerimizi birleştireceğiz. Düşünce özgürlüğüne sonuna kadar kapı aralayacağız.”

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nden (ÖDP) seçilen ve sonra istifa eden Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e CHP rozetini taktı.

(DHA)
21 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;radikal.com.tr