Radikal: Rus gazeteci Taksim’de gözaltına alındı

Rus haber ajansı Ria Novosti, Taksim’de bir Rus gazetecinin polis araçlarının görüntülerini çekerken gözaltına alındığını öne sürdü.

gozalti

Rus haber ajansı Ria Novosti, Taksim’de bir Rus gazetecinin polis araçlarının görüntülerini çekerken gözaltına alındığını öne sürdü.

Ajans, kendilerine açıklama yaptığını belirttikleri Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu temsilcisinin Rus gazeteci Arkady Babchenko’nun Taksim’de sivil polislerce gözaltına alındığını söylediklerini yazdı. Temsilciler, gazetecinin gözaltına alınma anının da diğer Rus gazetecilerce kaydedildiğini belirtti. Konsolosluk temsilcisi Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

“Gözaltına alınma anı ile ilgili video var. Onunla birlikte başka gazeteciler de vardı. Görünüşe göre onlar videoyu çekmişler. Polislerin Rus gazeteciyi gözaltına almasından sonra, yardım için başkonsolosluğumuza geldiler. Onlarla birlikte bizim bir personelimiz gitti. Ne yazık ki, hemen serbest bırakılması konusunda çabalar sonuç vermedi, karakol amiri gazeteciyi sabaha kadar tutmak istedi.”

Temsilci, gazeteci ile ilgili kararın bugün verileceğini belirterek, “Sadece onun sağlık durumunu etkileyecek bir şey olmadığını söyleyebilirim” dedi. Rus haber ajansı Ria Novosti’nin yayınladığı görüntüde sivil polislerin gözaltına almak istediği Rus gazetecinin ilk olarak buna direndiği ardından polis eşliğinde götürüldüğü görülüyor. Ria Novosti’nin, dövülerek gözaltına alındığını iddia ettikleri Rus gazetecinin gözaltına alınma sırasında herhangi bir şiddetle karşılaşmadığı görüldü. (Siyamend KAÇMAZ/DHA)

15 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr