BirGün: Patronlardan sert uyarı

TÜSİAD, hükümetin dış politikasını ‘çatışmalara açık kapı bırakan’ bir tutum olarak değerlendirdi, Türkiye’yi silahlı müdahalenin dışında kalmaya çağırdı. YİK Başkanı, Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini sordu, Gezi protestolarına dönük baskıyı eleştirdi.

tüsiad

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında, patronlar dış politika konusunda hükümete sert uyarılarda bulundu.

YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye, dış politikadaki sert konuşma üslubu, esneklikten uzak ve hatta bazen çatışmalara açık kapı bırakan tutumuyla, alışılmışın çok dışında bir görüntü sergiliyor” dedi.

KATİLLERİNİ SORDULAR

Yücaoğlu,Türkiye’nin artık ifade özgürlüğü, kuvvetler ayrımı gibi konuları aşmış olması gerektiğini belirterek, hukuk devleti, etkin ve bağımsız yargı, etkin yasama, temsilde adaletli bir seçim sistemi ve siyasi partiler kanunlarıyla ileri demokratik standartları yaşamış bir ülke haline gelinmesi gerektiğini söyledi.

Gezi Parkı olaylarına da değinen Yücaoğlu “Bu üzücü olayların yaşanması can kayıplarına ve çok sayıda yaralanmaya neden oldu. Kim olduğunu tam bilemediğimiz 7-8 sopalı adamın bir genci ölümüne sebep olacak şiddetle dövmesinin, kameralarla saptanan resimleri kamuoyunun aklından çıkmıyor. Kimdir bu adamlar? Evet suçlu olarak yakalananlar var, elbet cezalarını çekecekler ama Türkiye’de artık bu tabloların yaşanmaması lazım, bu tablolara bir son vermemiz lazım” dedi.

‘GÜLÜMSEYEN EYLEMLER’

Protestonun ifade özgürlüğü sınırları içinde başladığını dile getiren Yücaoğlu, bu protestoların hoşgörü ve diyalog içerisinde ele alınmadığına dikkat çekerek, “Gülümseyen ve barışçı eylemlerin yaratıcılığını seven yüzünü dünyaya göstermek yerine ifade özgürlüğü baskı altında olan ve şiddet potansiyeli olan bir ülke algısı yarattık” dedi.

‘SİLAHLI MÜDAHALEYE HAYIR’

Türkiye’nin Suriye helikopterini düşürmesi konusuna da değinen Yücaoğlu, şu değerlendirmeleri yaptı: “Geçerli angajman kuralları içerisinde Türkiye, Suriye’nin helikopterini düşürmüştür ve haklıdır. Fakat genel anlamda Türkiye, dış politikadaki sert konuşma üslubu, esneklikten uzak ve hatta bazen çatışmalara açık kapı bırakan tutumuyla, alışılmışın çok dışında bir görüntü sergiliyor. Bir yıl öncesine kadar, Türkiye’de siyasi istikrarı, ekonomideki başarısı ve bazı iniş çıkışlara karşın aktif dış politikası ile Türkiye bölgesinde güçlü bir lider olma yolunda adım adım ilerliyordu. Geldiğimiz noktada ise Türkiye’nin siyaset, ekonomi ve dış politika alanlarında anlatacak yeni bir hikayesi hemen hemen kalmadı. Dış politikada denge ve esnekliği elden bırakmamamız gerekiyor. Özellikle silah kullanımına dayalı her türlü müdahalenin dışında kalmaya özen göstermeliyiz.”

***

‘Büyüme arzu edilenin altında’

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, finansman kısıtı nedeniyle bu yılki büyümenin, TÜSİAD tahminlerine yakın olarak yüzde 4 civarında gerçekleşeceğini düşündüklerini söyledi.

Yılmaz, büyüme oranın arzu ettikleri performansın altında olduğunu ve küresel ekonomik gelişmeler ve belirsizliklerin süratle ele alınmasını gerektirdiğine dikkat çekti. Yılmaz, “Düşük büyümenin yönetilmesi gereken önümüzdeki birkaç yılda, büyümenin niteliği önemli olacaktır. Kamu maliyesinde dengeleri korumak, fiyat istikrarını önceleyen bir para politikası güçlendirmek ve kamu harcama verimliliğini artırmak, bu dönemde öncelikli politika alanları olmalıdır. Ayrıca büyümenin sınırlı kalması muhtemel bu dönemde, ücret dışı işgücü maliyetlerini aşağı çekecek çalışmaları sürdürmeli ve özellikle istihdam üzerinde yeni yüklerin yaratılmaması konusunda dikkatli olunmalıdır” şeklinde konuştu.

Yılmaz, ihtiyaç olan ortalama büyüme hızının yüzde 6′lara çıkması gerektiğini dile getirdi. Tasarruf oranındaki düşüşe dikkat çeken Yılmaz, “Büyüme oranlarının sürekli olarak yarattığı cari işlemler açığı probleminin tek kalıcı çözümü iç tasarruf oranlarının artırılabilmesidir. Mevcut düşük iç tasarruf oranımız dikkate alındığında, bu konu Türkiye ekonomisinin en önemli meselelerinden biri olmaya devam edecektir” dedi.

21 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;birgun.net