BirGün: Devletin Alevisi olmayacağız

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın Çiğli Şubesi üyeleri, İzmir Çiğli’de yapılması planlanan Cami-Cemevi projesine karşı çıkarak, inançların siyasi ranta dönüştürülmesine engel olacaklarını söylediler…

alevi

İzmir’deki Aleviler Çiğli’de yapılması planlanan Cami-Cemevi projesine karşı çıktı. Ankara Tuzluçayır’da temelleri atılan ve büyük tepkiler çeken projenin bir asimilasyon projesi olduğunu ifade eden Aleviler, yaptıkları basın açıklaması ile yapılması planlanan projeye tepki gösterdiler. Çiğli ilçesi Kasaplar Meydanı’nda bir araya gelen Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın Çiğli Şubesi üyeleri yaptıkları açıklamada devletin Alevisi olmayacaklarının, inançların siyasi ranta dönüştürülmesine engel olacaklarını söylediler.

Sık sık “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Faşizme ölüm inançlara özgürlük” sloganları atan Aleviler adına basın açıklamasını okuyan Deniz Yıldırım, Çiğli’nin Evka-2 Mahallesinde bulunan cemevinin, Cem Vakfı’na verilme girişimlerinin olduğunu söyledi.

Yıllardır ilçedeki Alevi örgütleri olarak Evka-2 Cemevi’nin kurumsal yapısı ve kullanımına ilişkin çeşitli öneri ve taleplerde bulunduklarını ancak yerel yöneticilerin bunlara bir şekilde sessiz kaldığını söyleyen Yıldırım, şimdilerde cemevinin sessiz sedasız Cam Vakfı’na verileceğini üzülerek duyduklarını ifade etti.

BAŞKANA ÇAĞRI: ‘O İMZAYI ATMA!’

Açıklamanın ardından Alevi örgütü temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP ve CHP’lilerin oyları ile geçen Evka-2 Cemevinin Cem Vakfı’na verilmesi kararının Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun onayından geçmemesi için, 26 Eylül Perşembe günü saat 18.00’de Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapma kararı aldıklarını ve tüm dostlarını bu eyleme katılmaya davet ettiklerini açıkladı. Cami-cemevi projesi Ankara’da da protesto edilmişti.

***

Ata’dan cemevleri için araştırma önergesi

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Alevilik inancında ibadethane olarak tanımlanan cemevlerinin Türkiye’de yasal bir statüye sahip olmamasının ortaya çıkardığı hak ihlallerinin araştırılması ve sorunun çözümü için gerekli olan düzenlemenin yapılması için çözüm önerilerinin tespiti amacıyla TBMM’de Meclis Araştırması açılması için önerge verdi.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarından bu yana, Anadolu’nun çok kültürlü ve çok inançlı yapısı yok sayılmış ve Alevi toplumu devletin baskıcı, otoriter ve asimilasyona yönelik politikalarına hedef olmuştur. Köklü ve kültürel bir yapıya sahip olan Alevilik inancı, tekçi ve dayatmacı bir anlayışıyla saldırılara maruz bırakılarak Sünni-İslam çatısı altında eritilmeye çalışılmıştır. Bunların bir sonucu olarak, Alevi toplumunun inancı resmi olarak tanınmamış ve Alevilerin temel taleplerinden biri olan cemevlerinin ibadethane olarak yasal statüye kavuşması halen karşılığını bulmamıştır” diyen Ata, Alevilerin, eşit yurttaşlar olarak haklarının yasal güvenceye alınması için TBMM’nin çalışma yürütmesi gerektiğini belirtti.

Gülsen Candemir
21 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;birgun.net