Cumhuriyet: Gökçek “O olayı bilmiyorum”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’deki olayların marjinal gruplar tarafından yönlendirildiğini iddia etti. Gökçek’in gösterdiği resimlere tepki gösteren Deniz Zeyrek, ‘Ali İsmail’in de görüntülerini getirseydiniz’ dedi.

melih gökçek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CNN Türk’te yayınlanan Ankara’nın Günlüğü’nde gündeme ilişkin soruları cevapladı. Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın hazırlayıp sunduğu ve Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hüseyin Yayman ile Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek’in de katıldığı programda Gökçek, ODTÜ’deki olayları değerlendirdi. Yol tartışmalarıyla ilgili rektörün de zorlandığını ileri süren Gökçek, tüm gösterilerin 250-300 kişilik marjinal gruplar tarafından organize edildiğini, bunlardan 25-30′nun ODTÜ’de öğrenci olduğunu iddia etti.

“ASAN ŞEREFSİZDİR”

Radikal gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek’in ODTÜ’deki gösterilericilerin tamamının belirli bir örgüte ait olduğu yönündeki eleştirilere katılmadığını söylemesine üzerine Gökçek, ODTÜ olaylarında asılan yasa dışı örgütlerin afişlerini örnek gösterdi. Zeyrek ise bu afişleri sizin astırdığınız bile söyleniyor sözlerine üzerine Gökçek, “Asan şerefsizdir” diyerek karşılık verdi.

“KARAYALÇIN’IN MİRASIDIR”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en borçlu belediyeler arasında yer aldığı yönündeki eleştirileri kabul eden Gökçek, görevi devraldıklarında belediyenin 2 milyar dolar borcu olduğunu ve bu borcun faiziyle 4 milyar dolara çıktığını anlattı. Bu borçların tamamının Murat Karayalçın’ın kendilerine mirası olduğunu iddia eden Gökçek, büyükşehirin kendi bütçesiyle 10 kilometrelik metro yapabileceğini ama uyanık davranarak attığı temellerle bunun hükümet eliyle 4 katına çıktığını anlattı.

“ERKEK ERKEĞE, KIZ KIZA ÖPÜŞTÜLER”

Kurtuluş Metrosu’nda öpüşen çifte yönelik, güvenlik görevlilerinin yaptığı uyarıyı da değerlendiren Gökçek, uyarının metroda bulunan vatandaşların şikayeti üzerine gerçekleştiğini söyledi. Programda metrodaki eylemlerin fotoğraflarını göstererek anlatan Gökçek, kızlarla kızların erkeklerle erkeklerin öpüştüğü eylemlerde boy gösterenlerin Ankara’daki tüm eylemlerde ön sıralarda olduğunu ifade etti. Gökçek gösterdiği fotofraflarda kimi eylemcilerin isimleri de canlı yayında ifşa etti.

ZEYREK: ALİ İSMAİL’İN DE GÖRÜNTÜLERİNİ GETİRSEYDİNİZ

Melih Gökçek, Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek’in Gezi eylemleri sırasında polisin orantısız güç kullandığını ve 7 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatması üzerine eylemcilerin polise taş attığı çeşitli resimler gösteren Gökçek, “Polis kendisine saldırılırken durup bekleyecek mi?” diye sorudu. Gökçek’in gösterdiği resimlere tepki gösteren Zeyrek ise “Peki Ali İsmail kime saldırmıştı. Onun da görüntülerini getirseydiniz. Sokak ortasında ikisi polis 5 kişi tarafından dövülerek öldürüldü. Bizim bu konularda tarafsız olmamız gerekiyor. Eylemciler suç işlemişse tutuklanır. Ancak 10 metreden kafalarına gaz fişeği ile ateş edilmez” dedi. Bu sözler üzerine Gökçek ‘Ali İsmail olayını bilmiyorum’ dedi. Gökçek ve Zeyrek arasında polis şiddeti tartışması yaşandı.

“Yargıyla bir sorunum yok”

“Yargı siyasi iktidarın arka bahçesi mi oldu?” sorularına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Yargıyla bir sorunum yok” diyerek cevap verdi.

Gökçek: Ben bundan 1 sene öncesine kadar yeni bir plan yaptırmadım. Yaptırmayışımın nedeni de İdari mahkemeye giden 100 kararın 98′i aleyhime sonuçlanıyordu. Ne yaparsam yapayım, ağzımla kuş tutayım bu planlar mahkemeden geçmiyordu.

Deniz Zeyrek: Yeni HSYK seçilmiş ona şikayet edin.

Gökçek: Artık benim yargıyla bir sorunum yok ki!

21 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;cumhuriyet.com.tr