Fıratnews: Gençlik Dayanışması Medeni’yi katledildiği yerde andı

Barış İçin Gençlik Dayanışması üyeleri karakol yapımını protesto sırasında askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ı katledildiği yerde andı.

barıs-lice-medeni-yıldırım

“Gezi’den Lice’ye gençlik barışa köprü oluyor” şiarıyla İstanbul’dan yola çıkan Barış İçin Gençlik Dayanışması aktivistleri dün Amed’in Seyrantepe semtinde 1992 yılında JİTEM tarafından katledilen Kürt bilgesi Musa Anter’in (Apê Musa) katledildiği yerde düzenlenen anmaya katıldıktan sonra Lice’ye geçti. Sise köyünde bulunan “Şehit Amed Şehitliği”ne yapılan ziyaretin ardından aktivistler, Lice’de Kayacık Karakolu’nun yapımını protesto eden gruba askerler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın vurulduğu yerde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya aktivistlerin yanı sıra Yıldırım ailesi ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, “Gezi’den Lice’ye gençlik barışa köprü oluyor” pankartı açan aktivistler, “Medeni Yıldırım için yürüyoruz”, “Gezi’de yaşamını yitirenler için yürüyoruz” dövizleri taşıdı.

Grup adına konuşan Barış İçin Gençlik Dayanışması aktivisti İrem Güven, barışın toplumsallaşması için korucuların ve karakolların tasfiye edilmesi gerektiğini belirterek, “Medeni’nin kalekol yapımını protesto etmesi en meşru hakkıdır. AKP hükümeti bu hakkın meşruluğunu kabul edeceği yerde Medeni’yi katletmiştir” dedi. Yıldırım’ın katledilmesinin hem bölgede hem de batı kentlerinde kitlesel olarak protesto edildiğini ifade eden Güven, “Gezi isyanının verdiği özgüven ve dayanışma ruhuyla birlikte Medeni’ye sahip çıkarak AKP’nin tekçi, asimilasyoncu ve inkar politikalarına karşı ortak direniş sergilenmiştir” diye konuştu.

Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım ise Başbakan’a seslenerek, “Devletin başındasın. Her istediğini yapıyorsun. Bozkurt gibi bu gençleri yemeye çalışıyorsun. Esma için ağlıyorsun, peki senin vicdanın varsa neden Medeni için ağlamıyorsun?” diye sordu. Karakol önünde askerlerin halkın üzerine mermi yağdırdığını ifade eden anne Yıldırım, “Kuzumu hedef yaptınız. Başbakan benim ciğerim yanıyor. Allah’tan dileğim senin de ciğerin yansın. Oğlumu vuran kişinin o anda halkın üzerine ateş açan nöbetçiler, nöbetçisi de bellidir, saati de bellidir. O katili bulsunlar, işkenceye karşıyım ama o katili dişlerimle parçalarım. O kadar öfke doluyum” dedi.

Medeni Yıldırım’ın ağabeyi Mehmet Yıldırım ise hükümete seslenerek, “İnsanlar haksız bile olsa, siz onları öldüremezsiniz. Protesto yapma amacımızı uyuşturucu bağlantısıyla karalıyorlar. Asıl uyuşturucu artışı AKP döneminde oldu. Gezi’den Lice direnişine devam mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Eylemin ardından aktivistler, Birlik köyünde bulunan Ceylan Önkol’un ailesini ziyaret etmek için yola çıktı.

21 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;firatnews.com