BirGün: Barış köprüsüne polis engeli

Barış İçin Gençlik Dayanışması, Gezi direnişi sırasında yaşamını yitirenlerin ailelerini ziyaret ediyor. Ancak grubun dün Adana Pozantı Cezaevi önünde yapmak istedikleri basın açıklamasını polis engelledi.

baris-koprusune-polis-engeli

Barış İçin Gençlik Dayanışması, “Gezi’den Lice’ye Barışa Köprü Olmak” şiarıyla başlattıkları beş günlük yolculuk kapsamında Gezi direnişi sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ali Ayvalıtaş’ın 1 Mayıs mahallesinde oturan ailesini ziyaret etti. Ziyaretten sonra Deniz Gezmiş parkında bir basın açıklaması yapıldı.

Barış İçin Gençlik Dayanışması’nın yaptığı konuşmada “1 Mayıs Mahallesi’nde eylemler esnasında gerçekleşen bir kaza sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ali Ayvalıtaş için buradayız. Yolculuğumuza buradan başlamaktayız. Mehmet Ali Ayvalıtaş 20 yaşındaydı. Baskıya sömürüye, zulme karşı o da bizim gibi sokaktayız” denildi.

OĞLUMUN RESİMLERİNE BAKAMIYORUM”

Gençlik Dayanışmasına ziyaretleri için teşekkürlerini sunan Mehmet Ali Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş daha sonra duygularını şöyle dile getirdi. Baba Ayvalıtaş’ın savcı tarafındanı azarladığını, “Salmasaydınız gözetleseydiniz, hükümete niye karşı çıkıyorsunuz?” dediğini aktaran anne Ayvalıtaş “Sanki suçlu onlar değil de biz suç işlemişiz gibi bir muamele görüyoruz” dedi.

Oğlunun resmine de bakamadığını söyleyen anne Fadime şöyle konuştu: “Mehmet’in resimlerine bakamıyorum. Resimlerinde anne siz ne yaptınız der gibi bakıyor oğlumun katileri yargılanmadan Mehmet’imin resimlerine bakamam. Ne zaman katiler yargılanır, cezalandırılır o zaman ancak resimlerine bakarım” dedi.

“KARDEŞİM BANA ABİLİK YAPIYORDU”

Kardeşinin kendisine abilik yaptığını söyleyen abi Muharrem Ayvalıtaş ise “Mehmet benden üç yaş daha küçüktü. Benim Mehmet ile kardeşlikten öte bir yoldaş gibiydik her şeyimizi birbiriyle paylaşıyorduk. Ben üniversite okuduğum için kardeşim Mehmet çalışıyordu ve o bana para yoluyordu resmen kardeşim bana abilik yapıyordu” dedi.

***

İlk kez Kürdistan’da yaşanan bir katliam Türkiye halkları tarafından sahiplendi”

Barış için Gençlik Dayanışması içerisinde yer alan Berfin Azdal ile yaptığımız söyleşi de Barış ve Gençlik Dayanışması olarak “Geziden Lice’ye Barışa Köprü Olmak” şiarıyla beş günlük bir yolculuğa çıkacaklarını söyledi. Azdal bu yolculuk kapsamında” Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin aileleri, Adana’da Pozantı cezaevindeki cinsel şiddete maruz kalan çocukları, Paris’te katledilen üç kadından biri olan genç aktivist Leyla Şaylemez’in mezarı, Amed’te Ceylan Önkol ve Medeni Yıldırım’ın aileleri ziyaret edilecek. Ankara’ya geçerek Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan’ın mezarları ziyaret edilerek daha sonra gözlemlerini bir rapor haline getirdikten sonra TBMM’de bir basın açıklamasıyla raporu kamuoyu ile paylaşacak. Ve böylece Türkiye halkları arasında bir barış köprüsü olmaya çalışacaklarını söyledi.

»Bu dayanışma hangi bileşenlerden oluşuyor?

Antikapitalist Müslümanlar, Lambda İstanbul, Demokratik Çerkez Hareketi, Ermeni Gençler, Laz Gençler, Müşterekler, HDK bileşenlerinden ise SYKP’li Gençler, BDP Gençlik Meclisi, SGD, YSGP ve Emek Gençleri bileşenlerinden oluşuyor.

»Bu dayanışma ile öncelikli hedefleriniz nedir?

Dayanışmamız öncelikle şunu amaçlıyor: Medeni Yıldırım katledildiğinde ilk kez Kürdistan’da yaşayan bir katliam Türkiye halkları tarafından sahiplendi. Bununla beraber Gezi direnişine katılan kişiler ilk defa devletle karşı karşıya geldiler. Orada devletin halklar üzerindeki baskı mekanizmalarını görünce başta Kürtler’in olmak üzere ezilen halkların yaşadığı zülmü anlamaya başladılar. Bizde Türkiye ve Kürdistan’da barış köprüsünü oluşturmak için “Geziden Lice’ye Barışa Köprü Olmak” şiarıyla yola çıkmış bulunuyoruz.

»Programınız boyunca kimleri ziyaret edeceksiniz?

Gezi direnişinde katledilen Mehmet Ali Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert’in aileleri, Pozantı cezaevinde tecavüz ve işkenceye uğrayan çocuklar için cezaevi önünde bir basın açıklaması yapılacak. Mersin’de Paris’te katledilen üç kadın devrimciden biri olan gençlik aktivisti Leyla Şaylemez’in mezarı başında bir anma töreni yapacağız. Hatay’a gezi şehitlerin aileleri ziyaret edeceğiz. Amed’te Koşu yolu Parkı’nda Türk İntikam Tugayı’nın 2006’da katliam yaptığı yerde bir basın açıklaması yapacağız. DTK binası ziyaret edilecek. Amed‘te eşcinsel olduğu için öldürülen R. Ç. davasının takipçisi olduğumuzu belirtecek bir eylemimiz olacak. Lice’ye doğru yola çıkacağız. Havan topu ile bedeni parçalanan Ceylan Önkol’un ailesini ziyaret edeceğiz. Yine Lice’de kalekol yapımı protesto edilirken katledilen Medeni Yıldırım’ın ailesi ziyaret edilecek. Amed’’ten Ankara’ya geçeceğiz. Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan’ın mezarlıkları ziyaret edilerek bir anma yapılacak. Ankara’da gezi protestolarında katledilen Ethem Sarısülük’ün ailesi ziyaret edilecek ve gezi tutsaklarının ailelerinin de olduğu bir dayanışma konserine katılacağız. Ankara’daki konserde bir deklarasyon metni yayınlayacağız. “Gençlik Barışa” yönelik fikri ve perspektifini yansıtan bir rapor hazırlanacak ve bu rapor mecliste bir basın açıklaması ile kamuoyuna açıklanacak.

Reşit Temelkuran
19 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net