Sendika org: Ne AVM ne otopark Kuşdili yeşil alan olacak

Kuşdili Platformu, doğal SİT alanı tarihi Kuşdili Çayırı’nın AVM ve otopark olarak imara açılmasına karşı 20 Eylül’de eylem yaptı

kusdilieylem1

Kuşdili Platformu doğal SİT alanı olan tarihi Kuşdili Çayırı’nın AVM ve otopark (yer altı-yer üstü) şeklinde imara açılmak istenmesini 20 Eylül’de yaptığı eylemle protesto etti. Kadıköy Eminönü İskelesi önünde buluşan Platform, Kuşdili Çayırı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında, “AKP elini Kadıköy’den çek”, “Ne AVM, ne park, Kuşdili yeşil kalacak” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Kuşdili Platformu adına mimar Arif Atılgan okudu. Atılgan, “Bir süre önce ‘Kuşdili Kurtuldu’, ‘AVM yapılmayacak’, ‘Altı otopark, üstü yeşil alan olacak’ gibi manşetlerle yerel ve ulusal basına taşınan Kuşdili Çayırı konusunda ne yazık ki ciddi bir bilgi kirliliği mevcuttur. Söz konusu manşetler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

kusdilieylem2

Kuşdili Çayırı’nda yaklaşık 200.000 metrekare kapalı alanı içeren ve AVM’yi öngören Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu 14/05/2012 tarihli imar planının hala geçerli olduğunu söyleyen Atılgan, “Bu planın durdurulması için Kuşdili Platformu olarak 5 bin 500 imzalı dilekçeye yanıt gelmemiştir” dedi.

Cevap verilmesi gereken sorunlara dikkat çeken Atılgan, “Kadıköy toplu taşıma anlamında 100 yıl öncesini yaşamaktadır. Kuşdili Platformu olarak bizler, altı da üstü de toprak olan Kuşdili Çayırı’nı ve yatağı değiştirilmemiş Kurbağalı Dere’yi istemekteyiz” dedi.

Kuşdili Çayırı’nın Kadıköy’ün son kalan boş alanı olduğunu belirten Atılgan sözlerini şöyle tamamladı: “Kuşdili, imar veya otopark rantına asla kurban edilmemelidir.”

kusdilieylem

20 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.sendika.org