habersoL: Eminağaoğlu’na “Gezi” davası açıldı

Ankara’da Gezi eylemlerinde polisin halka müdahalesini önlediği gerekçesiyle hakkında soruşturma yürütülen Yargıçlar Sendikası Başkanı ve soL gazetesi yazarı Ömer Faruk Eminağaoğlu’na “polisin görevine engel olmak” gerekçesiyle dava açıldı.

omer-faruk_0

Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Çankırı Hakimi Ömer Faruk Eminağaoğlu’na “Gezi” davası açıldı. “Polisin görevini yapmasına engel olmak” ile suçlanan Eminağaoğlu’na dava açılmasına neden olan olay, Ethem Sarısülük’ün katledilmesine tepki gösteren milyonlarca insanın sokağa döküldüğü 15 Haziran gecesi Ankara Kennedy Caddesi’nde toplanan onbinlerce insana polisin saldırı girişimini engellemesi oldu. Eminağaoğlu, bazı milletvekillerinin de oturma eylemi yaptığı Kennedy Caddesi’ndeki eyleme saldırı hazırlığı yapan emniyet görevlileriyle görüşmüş, polisin görevinin şiddet içermeyen eylemlerin yapılmasına olanak sağlamak olduğunu hatırlatmıştı.

Ancak Ankara Emniyet Müdürlüğü, Eminaoğlu hakkında şikayetçi olup savcılığa fezleke göndermiş, fezlekede “Eylemcilerin içinde bulunan eski YARSAV Başkanı Hakim Ömer Faruk Eminağaoğlu, Emniyet yetkililerinin yanına gelerek, ‘Burada hepimizin amacı demokratik bir eylem yapmak. Dağılın demekle, birden dağılma olmaz. Bu bir zafiyet değil, polis geri adım atarsa gerilim bitiyor. Anons yapınca gerilim artıyor. Polis buradan çekilsin’ şeklinde Emniyet mensuplarıyla bir takım görüşmelerde bulunmuştur” ifadelerini kullanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılan ve daha sonra Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’na devredilen dosyada yer alan suçlamalarla ilgili Eminağaoğlu da ifade vermiş, verdiği ifadede, emniyet güçleriyle iletişime geçtiği için suçlanmasının hukuk devleti kapsamında açıklanmasının mümkün olmadığını kaydetmişti.

Halka saldıran polis değil, polisi engelleyen suçlu

Yürütülen soruşturmanın ardından Eminağaoğlu’na, halka saldırmaya hazırlanan polislerle görüştüğü için “polisin görevine engel olmak” nedeniyle dava açılmış oldu. “Gezi” eylemlerinde halkın ölümüne, gözünü kaybetmesine, ağır yaralanmasına neden olan polislere karşı harekete geçmeyen yargının, polisin halka saldırmasını engellediği gerekçesiyle bir hakime dava açması da yaşanan adaletsizliği bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Selin Asker
20 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://haber.sol.org.tr