Etha: Sarısülük davasına katılım çağrısı

Mustafa Sarısülük, 23 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan Ethem Sarısülük davasının, devlet ve siyasal iktidarın katili nasıl aklayabileceklerine ilişkin bir prova anlamında olduğunu belirterek, duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

etha-20130920-ethem-aciklama-05_displayAnkara Emek ve Demokrasi Güçleri, 23 Eylül Pazartesi günü görülecek olan Ethem Sarısülük davasıyla ilgili bilgi vermek amacıyla Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Sarısülük ailesi de katıldı.

Salona “23 Eylül’de Ankara Adliyesi’nde buluşuyoruz” pankartı asılırken, KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak bir açıklama yaptı. Ethem Sarısülük’ün katledilmesinin üzerinden 3 ay geçtiğini hatırlatan Çakmak, şöyle konuştu: “Katil hala aramızda dolaşıyor. Pazartesi görülecek olan dava biz emekçiler açısından çok önemlidir. Katilin yakalanması, tutuklanarak yargılanması gerekir. Biz KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Tabip Odası olarak Ankara’daki bütün emek ve demokrasi güçlerini, 23 Eylül Pazartesi sabahı saat 10.00′da Ankara Adliye Sarayı önünde buluşmaya çağırıyoruz.”

KATİLİN TUTUKLANMAMASI İKTİDARA BİR JEST

Sarısülük ailesinin avukatı Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz da “Hukuki olarak Ethem’in katili Ahmet Şahbaz’ın tutuklu olması gerekiyordu. Şu ana kadar katilin tutuklu olmaması bile bu ülkede hukukun işlemediğini gösteriyor. Bu siyasi bir karardır. Katilin tutuklanmaması iktidara bir jesttir” diye konuştu.

Pazartesi görülecek ilk duruşmada katilin tutuklanmasını isteyeceklerini anlatan Av. Yılmaz, şöyle dedi: “Bizler mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Katil Ahmet Şahbaz’ın yüzüne ‘sen katilsin, sen Ethem’i öldürdün’ diyeceğiz.”

SARISÜLÜK: DEVLET KATİLLERİ AKLIYOR

Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük ise 23 Eylül’de başlayacak davada üç perdelik bir ilahi komedya izleyeceklerini düşündüğünü söyledi. Soruşturma sürecinin davanın sonucunu gösterdiğini kaydeden Sarısülük, devletin her zaman katilleri akladığını gördüklerini söyledi.

Duruşmanın, devlet ve siyasal iktidarın katili nasıl aklayabileceklerine ilişkin bir prova anlamında olduğunu ifade eden Sarısülük, dayanışmanın önemine dikkat çekerek işçi ve emekçileri duruşmaya davet etti.

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Mendillioğlu da yaptığı konuşmada, insan hakları savunucularını Pazartesi günü Ankara Adliyesi önüne davet etti.

DAYANIŞMA KONSERİNE DAVET

Mendillioğlu, ayrıca yarın “Gezi Şehitleri Aileleri Dayanışma Konseri” yapılacağı bilgisini vererek, yarın saat 16.00′da Anadolu Gösteri Merkezi’nde yapılacak konsere Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Mehmet Ayvalıtaş ve Ahmet Atakan’ın aileleri, Roboskî’de katledilenlerin aileleri, Cumartesi Anneleri, Madımak Katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri ve OSTİM’de iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren işçilerin ailelerinin de katılacağını bildirdi. Yarınki konserde Kardeş Türküler, Bandista, İlkay Akkaya, Mehmet Celal, Grup Munzur, Pınar Aydınlar, Tolga Sağ, Tayfun Talipoğlu ve Tural Aslan sahne alacak.

Bu arada, günler öncesinden İnsan Hakları Anıtı yanında açılan stantta konsere çağrı çalışmaları sürüyor.

20 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.etha.com.tr