Kolektifler.net: Öğrenci Kolektifleri’nden asparagas haberlere yanıt

koelktifler

Yeni Şafak Gazetesi kaynaklı Haber Vaktim’de de yer alan “eylem karşılığında burs  veriyorlar” asparagas haberlerine Öğrenci Kolektifleri’nden yanıt geldi
Kolektif Basın Merkezi olarak bu açıklamayı yayınlıyoruz;

“Saçmalamanın da bir sınırı var!

20 Eylül tarihinde Yeni Şafak’ta hakkımızda yapılan haberde, eylemlere katılanlara burs verdiğimiz, eylemlere katılmayanların burslarını kestiğimiz temalı “eyleme gel, bursu kap” başlıklı haber, bizleri oldukça güldürdü. Ancak, gazetenin bu haberi mizah amaçlı yapmadığı açık.

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki, bırakın burs vermeyi ekomomik olarak oldukça zor koşullarda (paralı eğitim ağları altında) okumak zorunda bırakılan üniversitelileriz. Burs fonu oluşturabilmemiz için vakıf kurmamız gerekiyor ki, Öğrenci Kolektifleri’nin bir vakfı da yoktur. Kaldı ki, yasal sınırlar içerisinde burs fonu oluşturulursa dahi yine bilineceği üzere, eyleme katılma şartı gibi bir şart yasal olarak burs yönetmeliklerinde kullanılamaz. Tabi, cemaat-tarikat ağlarını dinci vakıflarla finanse ederken yasaların etrafından dolananlara bahsettiğimiz zorluklar çok tanıdık gelmeyecektir. Ancak, her taraftan fonlanan cemaat ve tarikat ağlarıyla toplumda sadakacılığı yaygınlaştıranların, davasına inanmış insanların gönüllü olarak bir araya gelip mücadele etmesini yadırgamalarını anlıyoruız.

Kalemlerini para karşılığı satmış habercilerin bizlerin karşılıksız ve gönüllü olarak yaptıklarımızı anlamalarını beklemiyoruz. Aylarca zarar edeceğini bile bile, işletmesini eylemcilere açan esnafı, her gün emekli maaşından arttırdığı parayla süt, limon alıp kapısının önüne bırakan mahalle sakinini, yaşanan onursuzluğa dayanamayıp, geçim sıkıntısı çekeceğini bile bile istifa eden basın emekçisini, canını direnişe veren yoldaşlarımızı anlamalarını beklemiyoruz.

Onlar için, içinde kişisel çıkar olmayan her türlü eylem gereksizdir.

Onlar için, insanlar iktidarın peşinden koşmak dışındaki eylemlere girişiyorsa arkalarında “dış güçler” vardır.

Onlar için, insanlar hemen provoke oluverir, kandırılırlar, özgür iradeleriyle direnmezler.

Onlar için, eylemciler kendi kendilerini damdan atarak olayları tırmandırır.

Tamam, anlamıyorsunuz ama saçmalarken de biraz ayarlı olun!

Bizi üniversiteliler bilirler, sizin palavralarınızı yutmazlar.

Üniversite öğrencilerinin para için değil, onuru için direndiğini bilirler.

Attığınız çamurların ve yaptığınız yalan haberlerin gülünç olduğunu bilirler.

Mizah dergileri ile paçavranız arasındaki tek fark, onların bilerek ve düşünerek zekice espriler yapması, sizin ise bilmeden ve düşünmeden haberler yapmanız. İkisine de gülüyoruz, ilkine saygı duyarak ikincisine acıyarak.

Haberciliğin adına leke sürmeyin, gazeteciliğin içini boşaltmayın, haber yapmayın demiyoruz hobi olarak yine yapın, ama mümkünse insanların görmesine izin vermeyin, sizi ciddiye alabilirler.”

20 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.kolektifler.net