Cumhuriyet: AKP’yi “Gezi” korkusu sardı

Gezi protestolarının eylülde yeniden canlanacağı kaygısıyla hareket eden hükümet, yaklaşan üniversite açılışlarında olası protestoları önlemek için formül arıyor.

gezi-korkusu

Hükümet, üniversitelerin açılış töreni yapmadan açılmasını sağlayamayınca bu kez bakanların katılmadığı açılışlar yapılması yöntemini tercih etti. Olası protestolara karşı bakanlar açılışlara katılmayacak, üniversiteler kendi içindeki törenlerle açılacak.

Açılışlarda olası protestoları önlemek için formül arayan hükümet, ilk olarak YÖK’ün üniversite yönetimlerine “akademik yıl açılış töreni düzenlemeyin” yönünde bir uyarıda bulunması uygulamasına gitti.

Ancak bunun, bi rmevzuat hükmün edayandırılamayacağından yazılı olarak istenemediği belirtildi. Yazılı olmayınca da gelenek haline gelen açılış tören programları rektörlüklerce hazırlanmaya başlandı. Ancak bu kez de YÖK’ten “törenleri sınırlı tutun” uyarısı geldi. Bununla da protestoların tam olarak önüne geçilemeyeceği düşünüldüğünden son formül olarak bakanların açılış törenlerine katılmaması yoluna gidildi. YÖK’ün isteği üzerine, protestonun olmamasının garanti altına alınabileceği törenler dışında hiçbir bakan, üniversite açılışlarına katılmayacak. Bakanların yanı sıra AKP milletvekillerinin de protesto edilmesinden kaygı duyulduğu için açılışlara milletvekilleri de çağrılmayacak.

İçe kapanma

Tüm bunlarla birlikte İçişleri Bakanlığı’nın “üniversiteleri ziyaret edecek bakanlar için özel güvenlik önlemleri alınması” isteğini bir arada değerlendiren üniversite rektörlükleri, açılış törenlerinde “içe kapanma” kararı aldı. Rektörlükler, tamamen üniversite mensuplarının katılacağı törenler düzenleyecek.

Bakanlar veya milletvekilleri dahil üniversite dışından kimse törenlere davet edilmeyecek.
Üniversite öğrencilerinin yine de protesto gösterileri düzenlemesi ihtimali karşısında
ise “öğrencilerin gözüne batmayacak ölçüde güvenlik önlemleri” alınacak.

Geçen yıl Başbakan Tayyip Erdoğan ile birlikte pek çok bakan ve milletvekilinin katıldığı ve öğrenci muhalefetinin protesto ettiği Ankara Üniversitesi’nde akademik yıl açılış töreni 7 Ekim’de eczacılık fakültesinde düzenlenecek. Törene yalnızca “üniversitenin paydaşları” yani eski ve yeni akademik personel ve öğrenciler katılacak.

ODTÜ’de ‘O Sole Mio’

ODTÜ’nün açılış töreni ise 23 Eylül’de Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.
Öğrenci ve öğretim görevlisi katılımını sağlamak amacıyla tören sırasında ders yapılmayacak. Akademik personel törene akademik kıyafetleri ile katılacak. Devlet
Opera ve Balesi sanatçılarının sahne alacağı programda “O Sole Mio” söylenecek.
“Eymir Beni Çağırıyor” konulu sunumun ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar konuşma yapacak. Ardından üniversite sınavında derece yaparak ODTÜ’ye yerleşen 3 öğrenci konuşacak.

Sinan Tartanoğlu
19 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.cumhuriyet.com.tr